Türkiye'de 1960-1980 yılları arasında resim sanatının gelişimi ve dönemin sanatsal-kültürel panoraması üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the development of the painting and the artistic-cultural panorama between 1960-1980 in Turkey
- Tez No: 707762
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. KENAN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Türkiye'de 1960-1980 Yılları Arasında Resim Sanatının Gelişimi ve Dönemin Sanatsal-Kültürel Panoraması Üzerine Bir Değerlendirme”başlıklı tez çalışmasında, Türkiye'de 1960-1980 yılları arasındaki dönem; siyasi, kültürel, kurumsal, akademik ve sanat ortamı kapsamında incelenerek, bu dönemde resim sanatında yaşanan gelişmeler; grup oluşumları, üslup, akım ve bireysel eğilimler bağlamında değerlendirilmiştir. Dönemin sanatsal ve kültürel dinamiklerinin saptanması amacıyla; Türk resim sanatının 1923-1960 yılları arasındaki süreci ve süreci yönlendiren gelişmeler ana hatlarıyla incelenmiş, 1960-1980 döneminde küresel ortam ve aynı yıllar arasında Türkiye'nin siyasi, kültürel ve sanatsal ortamını yönlendiren temel olgu ve oluşumlar belirlenmiştir. Buna göre Türkiye'de 1960-1980 yılları arasındaki dönemin kültürel ve sanatsal alt yapısını oluşturan gelişmelerin, II. Dünya Savaşı'nın ardından küresel ortamda başlayan ekonomik sorunlarla birlikte 1940'lı yıllarda başladığı anlaşılmaktadır. Bu yıllarda başlayan ekonomik sorunlar, çok partili parlamenter sisteme geçişin ardından 1950'li yılların ortalarında yeniden etkili olmaya başlamış, 1960 ihtilali, 1971 askeri muhtırası, 1970'li yılların siyasi çıkmazları ve muhalif eylemlerle tırmanarak 12 Eylül 1980 yılında yapılan askeri darbe ile sonuçlanmıştır. Bu yılların siyasi çıkmazları ve ekonomik sorunlar, 1940'lı yıllardan itibaren sanatçıları tematik olarak toplumsal sorunlara yönlendirmiş ve toplum odaklı temalar özellikle 1970'li yıllarda resim sanatının ana gündemini oluşturmuştur. 1950'li yıllarda sanayileşmeye bağlı olarak kırsaldan büyük kentlere yönelen iç göçlerin oluşturduğu kaotik kültür ortamı, yoksulluk ve gecekondulaşma olgusu da dönemin resim sanatında etkili olan önemli gelişmeler arasında yer almaktadır. Ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak tüketim kültürünün geliştiği ve toplumsal dönüşümlerin yaşandığı bu süreçte; resim sanatının içeriğinin bu dinamiklere bağlı olarak; özgün biçim dilinin ise Avrupa- Amerika'da aynı yıllarda ortaya çıkan sanat akım ve üsluplarını izleyen bir gelişme gösterdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis titled“An Evaluation on the Development of Painting and the Artistic-Cultural Panorama between 1960-1980 in Turkey”, the political, cultural, institutional, academic and artistic environment of the period was examined and the developments in the art of painting were also examined by art groups, style, movement and movement. evaluated in the context of individual tendencies. In order to determine the artistic and cultural dynamics of the period, the process of Turkish painting between the years 1923-1960 and the developments that directed the process were examined in outline, the global environment in the period 1960-1980 and the basic facts and formations that directed the political, cultural and artistic environment of Turkey between the same years were determined. The developments that formed the cultural and artistic infrastructure of the period between 1960 and 1980 in Turkey emerged in the 1940s with the economic problems that started in the global environment after the Second World War. The economic problems that started in these years began to take effect in the mid-1950s, after the transition to the multi-party parliamentary system, and eventually escalated with the 1960 revolution, the 1971 military memorandum, the political stalemates of the 1970s and opposition actions, and resulted in a military coup on September 12, 1980. The political dilemmas and economic problems of these years led artists to social problems thematically since the 1940s, and society-oriented themes formed the main agenda of painting, especially in the 1970s. The chaotic cultural environment created by the internal migration from the countryside to the big cities due to industrialization in the 1950s, poverty and the phenomenon of squatting are among the important developments that were effective in the painting of the period. It is understood that in this process where consumption culture develops and social transformations are experienced depending on economic and technological developments, the content of the art of painting is dependent on these dynamics and the original form language also shows a development following the art movements and styles that emerged in the same years in Europe-America.