The significance of recruitment and selection on organizational performance: The case of private owned organizations in Erbil, North of Iraq
Kurumsal performans için işe alım ve yerleştirmenin önemi: Erbil, Kuzey Irak özel sektör vakası
  1. Tez No: 490590
  2. Yazar: YASHAR FADHIL MOHAMMED HARKY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Genel olarak, insan kaynakları idari işlevi olarak görülen işe alım ve yerleştirme, kurumların nihai hedefine ulaşma konusundaki performansını önemli biçimde etkilemekte büyük rol oynamaktadır (Costello, 2006). Bu çalışmanın amacı Erbil'de (Irak'ın Kuzeydoğusunda) bazı özel sektör şirketlerinde var olan çalışanların işe alım ve yerleştirme uygulamaları ve kurumsal performansı konusunda bir anlayışa sahip olmaktır. Diğer şirketleri temsil etmek için seçilen şirketler arasında iki telekomünikasyon şirketi de bulunmaktadır: Korek ve Asiacell Telekom ve Darin Group Company. Bu araştırma çalışmasının amacı, işe alım ve yerleştirme sürecinin etkinliğini ve verimliliğini ve kurumsal performansı ölçmektir. Bu çalışma, işe alım ve yerleştirme sürecinin Erbil'de özel sektörün kurumsal performansını, değerli zaman ve emek israfı olmaksızın mümkün olan en iyi şekilde arttırmak için yeterli olup olmadığını araştırmak istemektedir. Bu çalışma aynı zamanda işe alım ve yerleştirme süreci ile eşit ölçüde kurumsal performans hakkındaki literatürü de gözden geçirir. Bölüm A'da“Kişisel Bilgiler”, Bölüm B'de“İşe Alım ve Yerleştirme”ile Bölüm C'de“Kurumsal Performans”başlıklı bölümlerde, toplam 363 çalışan, görüşlerini ankette paylaşmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, katılımcılardan yeterli veri toplama adına yeter sayısı bir ankette ilgili 19 sorunun yanıtlanması olarak belirlenmiştir. Ankete yanıt verenlerin verdikleri cevaplar, çalışma için çok yararlı bilgi ve verilerin verilmesini sağlamıştır. Araştırmanın analizinden elde edilen sonuçlar, yeterli istihdam, yerleştirme ve iş memnuniyetinin yanı sıra özel sektörde kurumsal performansın da arttığını gösterdi. Özel sektör, doğru kişileri istihdam ederek onlara en iyi çalışma koşullarını vermek için işe alım politikalarında büyük ilerleme kaydediyor. Bu durum, özel sektörde göreceli olarak kurumsal performansı arttırmıştır. Siyasi kriz nedeniyle Irak'ta ekonomik büyümenin eksikliğine rağmen, özel sektördeki kurumsal performans oranı artış göstermiş ve ardından özel sektörde işe alım ve yerleştirmede artış ve özel sektördeki iş memnuniyetini arttırmıştır. Erbil'deki özel sektör, kurumsal performansı ve verimliliği arttırmak ve Irak'ın kuzeyindeki uluslararası ticaret ortamını daha rahat ve daha karlı hale getirmek için iş yerlerini daha tatminkar yapmaya devam etmek istiyor.
Özet (Çeviri)
Recruitment and selection, general seen as a human resource management function, plays a great role in impacting critically on the performance of an organization in terms of achieving its ultimate goal (Costello, 2006). The purpose of this study is to have an understanding of employee recruitment and selection practices and also the organization performance in some private sectors companies in Erbil (North of Iraq). The selected companies that were used to represent the other companies include; two telecommunication companies; Korek and Asiacell Telekom and Darin Group Company. The aim of this research study was to measures the level of effectiveness and efficiency of the recruitment and selection process and organizational performance. This is because the research wants to investigate if the recruitment and selection process is adequate to increase organizational performance of the private sector in Erbil in best possible manner without waste of valuable time and effort. The study also reviews literature on recruitment and selection and equally organizational performance. A total of 363 employees shared their opinions in questionnaires which was in three sections: section A on“Personal Information”, Section B on“Recruitment and Selection”and Section C on“Organizational Performance”. The data obtained from the survey was analyzed with the use of SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) .In this study, 19 questions on a questionnaire was administered to collect adequate data from respondents. The answers respondents gave provided adequate information and data very useful for the study. The results got from the research analysis showed that there is adequate recruitment and selection and job satisfaction and an increase in organizational performance in the private sector. The private sector is making great advance in its recruitment policies to get the right people employ and give them the best working conditions. This has relatively increased organizational performance in the private sector. Although there was lack of economic growth in Iraq caused by political crisis, the rate of organizational performance in the private sector has increased followed by an increase in recruitment and selection and job satisfaction in the private sector.The private sector in Erbil wants to continue making the workplaces more pleasant to increase organizational performance and productivity and to make the international business environment in North of Iraq more comfortable and profitable.