İşletmelerde sosyal sorumluluk kapsamında çevre muhasebesi: Bir alan çalışması
Environmental accounting in the scope of social responsibility in enterprises: A field study
- Tez No: 584639
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İşletmelerde sosyal sorumluluk, işletmenin ekonomik faaliyetlerini, çalışanlara, hissedarlara, tüketicilere ve toplumdaki bireylerin hiçbirine zarar vermeden, elinde bulundurduğu kaynakları en iyi şekilde kullanarak toplumun istek ve arzularına uygun bir şekilde yürütmeleridir. Çevre muhasebesi, bir işletmenin tüm faaliyetlerinin çevresel olarak sınıflandırılması, envanterinin tutulması, envanterdeki değişimlerin izlenmesi, bu değişimlerin parasal ve/veya fiziksel boyutlarının ortaya konulması ve bunun işletme bilançosuyla bütünleştirilip işletmenin gerçek karlılığının ortaya konulmasıdır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin sosyal sorumluluk kapsamında çevre muhasebesi konularına bakış açılarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle konuya ilişkin literatür taranarak kavramsal çerçeve ve hipotezler oluşturulmuştur. Daha sonra, çalışma anket uygulamasıyla desteklenmiştir. Çalışmada yapılan analizler sonucunda işletmelerin faaliyette bulunduğu sürelere göre; çevresel yatırım yapma ve çevresel yatırımları gerçekleştirme arasında anlamlı bir farklılık bulunduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan işletmelerin faaliyette bulunduğu sektörlere göre çevresel etkilerin takip edilerek raporlanması ve kendilerini sorumlu hissettikleri çevresel sorunlar arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Son olarak da işletmelerin sahip oldukları sertifikalar ile çevresel yatırımlara yönelerek çevre için çeşitli finansal fedakarlıklarda bulunmaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social responsibility in enterprises is to carry out the economic activities of the enterprise in accordance with the wishes and desires of the society by making the best use of its resources without harming the employees, shareholders, consumers and any individuals in the society. Environmental accounting is the classification of all the activities of an enterprise as environmental, keeping an inventory, monitoring the changes in the inventory, revealing the monetary and / or physical dimensions of these changes and integrating this into the balance sheet of the enterprise and revealing the real profitability of the enterprise. The aim of this study is to reveal the perspectives of enterprises on environmental accounting within the scope of social responsibility. For this purpose, firstly, the related literature is searched and conceptual framework and hypotheses are formed. Then, the study was supported by a questionnaire. As a result of the analyzes conducted in the study, according to the periods of activity of the enterprises; There is a significant difference between environmental investment and realization of environmental investments. On the other hand, it has been found that there is a significant difference between reporting and monitoring environmental impacts of enterprises according to the sectors in which they operate and the environmental problems in which they feel responsible. Finally, it is determined that there is a significant relationship between the certificates that the enterprises have and the financial sacrifices for the environment by turning to environmental investments.