Yaratıcı dramaya dayalı sanat etkinliklerinin okul öncesi dönem çocuklarına uygulanması
Application of creative drama based art activities to preschool children
- Tez No: 584648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL OĞUZ NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı drama yöntemiyle uygulanan sanat etkinlikleri sonrasında çocuklardaki sanatsal alandaki değişiklikleri gözlemlemektir. Bu anlamda yaratıcı drama yönteminin etkililiğini artırmak amacıyla etkinlikler oyunlarla zenginleştirilmiştir. Eylem araştırması deseni ile tasarlanan bu çalışmada Rize ili Çayeli ilçesinde 32 öğrenciyle, bu öğrencilerin velileri ve sınıf rehber öğretmenleri ile çalışılmıştır. Araştırmanın verileri gözlem, görüşme veya doküman analizi teknikleriyle toplanmış olup veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Yarı Yapılandırılmış Veli ve Öğretmen Görüşme Formları”,“Uygulanan Eğitim Sürecinde Elde Edilen Ürünler”,“Gözlemci Gözlem Formu”olmak üzere beş farklı araç kullanılmıştır. Verilerin analizi sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemi ve içerik analizi yöntemi yapılmış olup araştırma sonucunda yaratıcı drama yönteminin sanat etkinliklerinde kullanılmasının, çocukların sanata ilgilerine olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Araştırma kapsamında okul öncesi dönem çocuklarının sanatsal yaşantılarına ilişkin farkındalığı artırmak adına farklı yöntem ve teknikler kullanılarak alana katkı sağlanabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the changes in the artistic field of children after creative drama. In this sense, the activities were enriched with plays in order to increase the effectiveness of the creative drama method. In this study, which is designed with action research design, 32 students and their parents and class counselors in Rize, Çayeli district. The data of the study was collected through observation, interview and document analysis techniques and“Personal Information Form”,“Semi-Structured Parent and Teacher Interview Forms”and“Products Obtained in the Process of Applied Education Products, Interview Observer Observation Form”prepared by the researcher were used as five different data collection tools five. Data analysis was carried out by constant comparative analysis method and content analysis method. As a result of the research, it was seen that the use of creative drama method in art activities had a positive effect on children's interest in art. Within the scope of the research, it is suggested that different methods and techniques can be used to raise awareness about the artistic experience of preschool children.