Düz güneş kollektörlü açık ve kapalı devreli güneş enerjili sıcak su sistemlerinin karşılaştırılması
Comparision of the open and closed flat solar collector assisted hat water system
- Tez No: 58466
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEDRİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Konutlarda ısınma ve sıcak su ihtiyacı için harcanan enerji giderleri her geçen gün artmaktadır. Kullanılan bu enerji de fosil kökenli yakıtlardan sağlanmaktadır. Fosil kökenli yakıtların Türkiye rezervleri azdır ve yakın gelecekte tükeneceği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı ucuz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç vardır. Yenilenebilir enerji kaynaklan içerisinde en ucuz ve en ekonomik olanı güneş enerjisidir. Güneş enerjisinin en basit ve en yaygın kullanımı konutlarda sıcak su üretimidir. Sıcak su ihtiyacı için gerekli enerji aylara göre fazla değişmemektedir. Enerji ihtiyacının az ve gerekli sıcaklığın düşük olmasından dolayı kollektör alanı azdır ve sistem elemanları basittir. Bu özelliklerden dolayı, sıcak su sistemlerinde güneş enerjisinin kullanımı avantajlı olmaktadır. Türkiye'nin batı bölgelerinde bu sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bölgemizde kışın çevre sıcaklığının çok düşük olması ve donma tehlikesinden dolayı henüz uygulama alam bulamamıştır. Bu sebeple yapılan bu çalışmada bölgemizde güneş enerjili sıcak su sistemlerinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bunun için kapalı devreli ve açık devreli olmak üzere iki sistem kurulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda her iki sistemin verimleri hesaplanıp karşılaştırılmıştır. Yazın yapılan bu çalışmada iki kollektör ile her gün yaklaşık 65 °C civarında 200 İt sıcak su elde edilmiştir. i J'L'-~ "a L..K.ÜJCİV ':'KSüKOU-K.ET DOKÜMAMTAS¥OM MEEMMt
Özet (Çeviri)
Energy expenses for heating and supplying hot water in residences tend to increase. This energy is provided originally from fossil fuel and those have very limited recourses in Turkey and a mater of fact that they will be used up in the near future. Thus, it is needed to obtained cheap and renewable energy sources. Solar energy is one of the most inexpensive and economic among renewable energy sources. The most simple and widespread use of solar energy is the production of hot water. The required energy for hot water do not show much change with months. The collector area is small and system elements are simple, because of the low energy and temperature requirements. Due to these advantages of using solar energy for hot water systems has been quite economic. This system are widely used in the west regions of Turkey. However, low temperature in winter and danger of freezing, İt has not found any usage in our region. In this study, therefore the applicability of solar energy in hot water systems is investigated in our region. For this, two systems, including open and closed cycle have been constructed. Capacities of systems were calculated and compared with experimental results. In this study, 200 It hot water at 65°C was provided each day by using two collector.