Parabolik yansıtıcılı güneş kollektörleri imal ve testi
The testing and production of solar collectors with parabolic reflector
- Tez No: 8673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Düz yüzeyli güneş kollektörleri absobsiyonlu soğutma, buhar üretimi gibi orta sıcaklık gerektiren işlemlerde yetersiz olduğundan, parabolik ( yansıtıcılı kollektörlere gerek duyulur. Bu çalışmamızda 3 değişik tip parabolik yansıtıcılı güneş kollektörleri imal edildi, Kollektörler sistemden su çekilmeden depolu tabii sirkülasyonla ve açık sistem - deposuz sürekli akışla haller için denendi. Depolu deneylerde, 100 litre hacminde depo suyu sıcaklıkları incelenerek günlük ve deney süresince ortalama performans katsayıları belirlendi. Deneyin 3. günün sonunda depo suyunu A kollektörü 65“Cf B kollektörü 56 C...C lıollektöriS/52 °C'ye ulaştırdığı görüldü. Sürekli'”değişik debilerde akış sağlanarak» performansın Re sayısına göre değişimi araştırıldı. Bu denemelerde ulaşılan 0.80 gibi yüksek performans katsayıları olumlu görülmektedir. Deneyler sırasında güneşlenme yüzeyleri 1 a? olan güneye yönlendirilmiş» 30° eğimli kollektörler içinde A kollektörü diğerlerine göre iyi sonuçlar verdiğinden tercih edilecektir,. II
Özet (Çeviri)
Since flat surface solar collectors are not suitable for processes like absorption cooling, distillation end vapour production etc. vhich require »-ediur: operation temperature, constant parabolic reflector collectors are needed. In this study t 3 different types of parabolic reflector solar collectors had been produced in Heating and Ventilation Department. The collectors had been tried in natural circulation, closed system, open system and continuous flow conditions» In the first part of the experiments, the depot water temperatures had been measured daily and general average perfornar.ee coefficents had been _., o deteroined. :he temperature of depot vater had reachec to od C in A collector, to 50 £ in B collector and to 62 C in C collector. The change of performance according to Ee^ number had been determined sising continuous end different flcv rates. Performance coefficents up to 0.30 had been obtained in the experiments. As a result,, collector' A' had been preferred since it has shown better perfornance than other collectors vhich all vere directed to south vith 30 angle and having î a surface area. Ill