Ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algıları
Self-efficacy perceptions of secondary school students towards Turkish language course
  1. Tez No: 584677
  2. Yazar: MEHMET ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEL HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nicel bir nitelik taşıyan bu çalışma; Giriş, Kavramsal/Kuramsal Açıklamalar, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Tartışma olmak üzere altı ana bölümden oluşmuştur. Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algıları cinsiyet, yaşanılan yerleşim yeri, okunulan kitap sayısı, Türkçe dersi başarı notu ve sınıf düzeyi değişkenleri bakımından araştırılmış; sonuçta şu bulgulara ulaşılmıştır: Birinci alt problem ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği araştırılmıştır. Sonuçta, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanları arasında cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Farklılaşmanın kızlar lehine olduğu anlaşılmıştır.İkinci alt problem ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanları arasında yaşanılan yerleşim yeri değişkeni bakımından anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçta, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algıları arasında yaşanılan yerleşim yeri değişkenine göre anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Üçüncü alt problem ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanları ile okudukları kitap sayısı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçta, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algıları ile okudukları kitap sayısı arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı belirlenmiştir. Dördüncü alt problem ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanları arasında Türkçe dersi başarı notları bakımından anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçta, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algıları arasında Türkçe dersi başarı notları bakımından anlamlı bir farklılığın varlığı saptanmıştır. Beşinci alt problem ile ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanları arasında sınıf düzeyi bakımından anlamlı bir farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçta, ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersi öz yeterlik algısı puanları arasında sınıf düzeyi değişkeni açısından anlamlı bir farklılığın varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a quantitative study consisted of six main sections including; Introduction, Method, Conceptual/Theoretical Explanations, Method, Findings, Results, and Discussion. The study investigated secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course in terms of the variables: gender, place of residence, number of books read by students, the use of social media, Turkish Language Course final grade, class level variables. The study provided the findings given below. The first sub-problem investigated whether students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course showed significant differences according to the gender variable. As a result, the study findings revealed that secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course showed a significant difference according to the gender variable.The second sub-problem investigated whether there was a significant difference between secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course in terms of the place of residence variable. The findings identified that secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course showed significant differences according to the place of residence variable. The third sub-problem investigated whether there was a significant relationship between secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course in terms of the number of books read by students variable. The study findings determined that there was a significant relationship between students' self-efficacy perceptions and the number of books they read.The fourth sub-problem investigated whether there was a significant difference between investigated whether secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course and Turkish Language Course final grades. The study findings showed that there was a significant difference between secondary school students' self- efficacy perceptions towards Turkish Language Course and Turkish Language Course final grades. The fifth sub-problem investigated whether there was a significant difference between secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course and class levels. As a result, the study findings determined that there was a significant difference between secondary school students' self-efficacy perceptions towards Turkish Language Course and class level variable.