Mercimekte fusarium solgunluğu etmeni Fusarium oxysporum f.sp. lentis'in biyolojik kontrolü üzerinde araştırmalar
Investigations on biological control of lentil fusarium wilt caused by Fusarium oxysporum f.sp. lentis
- Tez No: 584696
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mercimek (Lens culinaris Medikus subsp. culinaris) Güney ve Batı Asya, Kuzey ve Doğu Afrika'da yetiştirilmekte olup, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik öneme sahiptir. Bu kapsamda mercimek üretim ve verimini etkileyen biyotik ve abiyotik faktörlerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Mercimek yetiştiriciliğinde küresel bir fungal patojen olan Fusarium oxysporum f.sp. lentis'in neden olduğu Fusarium solgunluğu mücadelesi için bitki gelişimini teşvik edici alternatif yolların bulunması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yabani mercimek nodüllerden elde edilmiş 30 rizobiyal bakterinin PGPR olarak kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Bakteri izolatlarının in vitro antagonistik etkisi ve fenotipik özellikleri belirlenmiştir. Bakterilerin in vitro antagonistik etkileri açısından istatistiki farklılıklar gösterdiği saptanmıştır (p≤ 0.05). ayrıca bakteri izolatlarının IAA, HCN, siderofor üretimi ve fosfat çözme aktivitelerinde farklılıklar belirlenmiştir. Çalışma sonuçları F. oxysporum f.sp. lentis'in biyolojik kontrolunda kullanılabilecek veriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Lentil (Lens culinaris Medikus subsp. culinaris) is grown in south, east Asia and east Africa having considerable economic impact in developing countries. Therefore, definition of biotic and abiotic factors effecting crop yield and production emphasized. In this respect, finding alternative ways to promote plant growth for controlling Fusarium wilt which is a global pathogen of lentil caused by Fusarium oxysporum f.sp. lentis. This study was aimed to define PGPR effect of 30 bacterial isolates obtained from nodules of wild lentil species collected from Southeastern Anatolia on F. oxysporum f.sp. lentis. The in vitro biocontrol activities and phenotypic characteristics of rhizobia were defined. Statistically important difference (p≤ 0.05) was determined among bacterial isolates in case of in vitro biocontrol activities. In addition, the bacterial isolates differed phenotypically for their IAA, HCN, siderophore production and phosphate degrading activity. The data obtained through this study may contribute to develop biological control methods against F. oxysporum f.sp. lentis.