3 boyutlu kent modellerinin coğrafi bilgi sistemleri ile deprem risk yönetimi için entegrasyonu: Maltepe ilçesi örneği
Integration of 3D city models with geographic information systems for earthquake risk management: The case of Maltepe district
  1. Tez No: 938427
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul ili Maltepe ilçesinde nokta bulutu verilerine dayalı üç boyutlu (3B) bina modelleri oluşturarak, bu modellerin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile entegre edilerek deprem risk yönetimi için altlık hazırlanmasıdır. Çalışma, kentsel dönüşüm, afet yönetimi ve risk analizi süreçlerine bilimsel katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma kapsamında İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yüksek çözünürlüklü hava görüntüleri elde edilmiş, bu görüntüler fotogrametri yöntemleriyle işlenerek yoğun nokta bulutları oluşturulmuş ve 3B bina modelleri üretilmiştir. Bina modelleri, yükseklik, şekil ve yüzey alanı gibi geometrik özellikleri doğru şekilde temsil edecek şekilde LoD2 (Level of Detail 2) seviyesinde modellenmiştir. Elde edilen 3B bina modelleri CBS ortamına entegre edilmiş ve her bina için yapı yaşı, kat sayısı, malzeme türü gibi öznitelikler tanımlanarak mekânsal analizler için uygun hale getirilmiştir. Deprem risk analizinde fay hatlarına uzaklık, bina yaşı, kat sayısı ve malzeme türü gibi faktörler dikkate alınmıştır. Analiz sonuçları, ArcGIS Portal ve Web platformları aracılığıyla görselleştirilmiş, dinamik filtreleme ve interaktif haritalar kullanılarak kullanıcıların risk seviyelerini değerlendirmesine olanak sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, yüksek riskli binaların belirlenmesi, bina güçlendirme önceliklendirmesi ve afet yönetimi stratejilerinin oluşturulması gibi konularda karar vericilere rehberlik edebilecek bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışma, nokta bulutu verilerinin 3B bina modelleme ve CBS entegrasyonu yoluyla deprem risk analizi sürecinde nasıl kullanılabileceğini ortaya koyarak, gelecekte benzer çalışmalara yönelik bir yöntem sunmaktadır. Ayrıca, farklı veri setleri ve analiz parametreleri ile genişletilerek, diğer afet türlerine yönelik uygulanabilirliği artırılabilir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to generate three-dimensional building models based on point cloud data in the Maltepe district of Istanbul, integrate these models with Geographic Information Systems (GIS), and conduct an earthquake risk analysis. The study aims to contribute scientifically to urban transformation, disaster management, and risk assessment processes. To achieve this objective, high-resolution aerial images were acquired using an Unmanned Aerial Vehicle (UAV), processed through photogrammetric methods to generate dense point clouds, and used to produce 3D building models. These models were developed at Level of Detail 2 (LoD2) to accurately represent geometric attributes such as height, shape, and surface area. The generated 3D building models were integrated into a GIS environment, where attribute data such as building age, number of floors, and material type were assigned, making them suitable for spatial analysis. The earthquake risk assessment incorporated factors such as proximity to fault lines, soil characteristics, building age, number of floors, and material type. The analysis to assess risk levels using dynamic filtering and interactive maps. The findings provide a framework for identifying high-risk buildings, prioritizing structural reinforcement, and developing disaster management strategies. This study demonstrates how point cloud data can be utilized in earthquake risk assessment through 3D building modeling and GIS integration, offering a methodology that can be applied to similar studies in the future. Additionally, the approach can be expanded with different datasets and analytical parameters to enhance its applicability to other types of disasters.