Uluslararası Hukukta insanlığa karşı işlenen suçlar
Crimes against humanity, International Law
- Tez No: 584722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarihin ilk dönemlerinden itibaren bakıldığında uluslararası ilişkiler olarak adlandırılabilecek süreçte çeşitli toplumsal, ekonomik ve siyasi gelişmelerden ötürü çatışma ortamları söz konusu olmuştur. Mevzu bahis çıkar çatışmaları ve bunların bir sonraki aşaması olan savaş durumlarında ise siviller en fazla zarar görenler olmuştur. Siyasi ve askeri organizasyonlara göre daha korunaksız olan sivillere yönelik yapılan ve insan onurunun ve vicdanının kabul etmeyeceği gelişmeler siyasi tarihin en fazla not ettiği olayların başında yer almaktadır. Bu yaşananlar zamanla kronik hal almakla beraber şiddeti ve etkisi de oldukça artmıştır. Dolayısıyla zamanla bahse konu insanlık dışı eylemlere yönelik bir tepki ortamı oluşmaya başlamıştır. İnsanlık tarihi kadar eski olan insanlığa karşı işlenen suçlara karşı uluslararası toplumun tepkisi Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında yaşanan dramatik olaylar ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında söz konusu olan demokratikleşme gelişimine bağlı bir şekilde günümüzde oldukça artmıştır. 20. yüzyılda yaşanılan savaşlar ve çatışma ortamları bu tür suçların artmasına neden olduğu kadar bu tür suçlara karşı örgütlü mücadele fikrini de güçlendirmiştir. Bu konuda oluşan duyarlılık, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurulmasını sağlamıştır. İnsanlığa karşı suçlar konusu uluslararası hukukta hukukçularının üzerinde yoğunlaşmış oldukları konulardan biridir. Hukukçuların bu konu ile ilgili görüşleri, düzenledikleri hukuki tartışma, araştırma ve çalışmalar sayesinde bu suçların özellikleri, türleri, ortaya çıkardıkları uluslararası ceza sorumluluğu, uluslararası cezai muhakemelerin nasıl uygulanacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the earliest times of history, the process of what could be called international relations has caused conflict environments due to various social, economic and political developments. In the case of conflicts of interest and the next stage of war, civilians were the most vulnerable. Developments aimed at civilians who are more vulnerable than political and military organizations and which will not be accepted by human dignity and conscience are among the most noted events in political history. Although these experiences have become chronic over time, their severity and effect have increased considerably. Therefore, in time, a reaction to these inhumane actions has started to emerge. The response of the international community to crimes committed against humanity as old as the history of humanity has increased considerably due to the dramatic events in the First and Second World Wars and the development of democratization in the aftermath of the Second World War. The wars and conflict environments in the 20th century have led to an increase in such crimes as well as the idea of organized struggle against such crimes. The sensitivity on this issue led to the establishment of the International Criminal Court. The issue of crimes against humanity is one of the topics that lawyers focus on in international law. The opinions of lawyers on this subject, the legal discussions, researches and studies they have organized, the characteristics of these crimes, their types, the international criminal responsibility they have created and how the international criminal proceedings are applied have been determined.