Ukrayna krizi sonrası Türkiye'nin Kırım'ın ilhakına yönelik politikası
Turkish policy toward annexation of Crimea in the post-Ukrainian crisis
- Tez No: 584726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Ukrayna-Rusya krizi bağlamında tüm yönleriyle Türk dış politikası incelenmektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan devletlerarasında yer alan Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler son yıllara kadar Rusya'nın kontrolünde ve sorunsuz olarak gerçekleşmiştir. Ancak özellikle Ukrayna'da hâkim olmaya başlayan liberal akım ve Batı ülkelerine yakınlaşma sonrası Rusya ve Ukrayna ilişkileri gerilmeye hatta çatışmaya kadar gitmiştir. Bu çalışmada Rusya ve Ukrayna arasında son yıllarda yaşanan krizlere karşı, Türk dış politikasının nasıl şekillendiği ele alınmaktadır. Devletlerin dış politikalarını belirleyen etmenler açıklanmıştır. Daha sonra tarihsel süreciyle birlikte Rusya-Ukrayna ilişkileri ve Türkiye'nin Kırım politikası ele alınmıştır. Son dönem yaşanan kriz ve bu aşamaya geliş süreçleri anlatılmıştır. Son olarak Türkiye'nin bu krizdeki tutumu ve izlediği politika hakkında çalışma boyunca verilen bilgiler ışığında genel değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkish foreign policy in all aspects of the Ukraine-Russia crisis. The relations between Ukraine and Russia, which became independent after the disintegration of the Soviet Union, have been under the control of Russia until the last years without any problems. However, especially after the liberal movement, which started to dominate in Ukraine, and the rapprochement with Western countries, the relations between Russia and Ukraine have gone to tension or even conflict. In this study, it is examined how Turkish foreign policy is shaped against the crises between Russia and Ukraine in recent years. The factors determining the foreign policies of states are explained. Then, with the historical process, the relations between Russia and Ukraine were discussed. The recent crisis and the process of coming to this stage are explained. Finally, the information provided throughout the study about Turkey's policy stance in this crisis and watch have been made in the light of the overall evaluation.