Stylistic differences between women and men's discourse in the EFL context
Yabancı dil sınıfında kadın ve erkek söylemi arasındaki biçimsel farklılıklar
  1. Tez No: 584727
  2. Yazar: NADİDE AYBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kadın ve erkek dil kullanımında herhangi bir fark olup olmadığı sorusu toplum dilbiliminde daima popüler bir konu olmuştur ve bu araştırma da kendi bağlamında bu soruya cevap bulabilmek adına yola çıkmıştır. Bu amaçla, kadın ve erkek dili arasında fark olup olmadığını araştırmak için İngiliz dilini yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin karşı cinsle yapmış oldukları 25 adet sohbet ses kaydına alınmış ve Speechpal, Trint ve Happyscribe isimli çevrimiçi programlar tarafından yazıya aktarılmıştır. Duygusal kelimeler, 5N 1K soruları, retorik sorular, eklenti soruları, pekiştirici sıfat ve zarflar, kesinlik belirten ifadeler, kesinlikten kaçınmak için kullanılan yuvarlak ifadeler, nitelik sıfatları, nicelik sıfatları, ünlem, özür, naziklik, emirler, şaka, mecaz, dil bilgisi düzeltmeleri ve toplam kelime kullanımı olmak üzere 17 farklı değişken toplam sayılarına göre kodlanmış ve toplam sayının cinsiyete göre değişip değişmediği analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu dilsel araçların sayılarında bazı farklılıklar olsa da, sonuçlara SPSS Bağımsız Örneklem T-Test uygulandıktan sonra, kadın ve erkek söylemleri arasında anlamlı bir fark olmadığı keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the sociolinguistics literature, the question whether there is a difference between female and male language have been a trendy topic all the time and this research sets forth to find an answer to this question in its own context. For this aim, in order to investigate whether there is a difference between women and men's language, 25 cross-gender conversations of EFL students were audio-recorded and transcribed by online programs Speechpal, Trint and Happyscribe. 17 variables which are emotional words, interrogatives, rhetorical questions, tag questions, intensifiers, expressions of certainty, hedges, qualitative adjectives, quantitative adjectives, exclamations, apologies, polite expressions, directives, jokes, metaphors, grammar corrections and wordiness of the conversations were coded and analyzed in order to understand their total number changes based on gender. Consequently, even though there have been some differences in these linguistic devices' numbers, after applying SPSS Independent Sample T-Test on the results, it was discovered that there was no significant difference between female and male discourse.