Elementel bakırın nitrik asit çözeltilerinde çözünmesi ve çözünme kinetiğinin incelenmesi
Dissolition of metalic cupper in nitric acit sollutions and its dissolition kinetics
  1. Tez No: 58473
  2. Yazar: HÜLYA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çeşitli tane boyutlarına sahip olan elementel bakır tanecikleri ve değişik çaplardaki silindirik bakır çubukların nitrik asit çözeltilerinde çözünmesi ve çözünme kinetiğinin modellenmesi yapılmıştır. Deneylerde yüzey alanı, kat-sıvı oram, karıştırma hızı, nitrik asit konsantrasyonu ve sıcaklık parametreleri zamana bağlı olarak incelenmiştir. Küresel bakır taneciklerinin çözünme hızı, yüzey alanının, karıştırma hızının, nitrik asit konsantrasyonunun, sıcaklığın yükselmesi ve katı-sıvı oranının azalmasıyla artmıştır. Benzer şekilde, bakır çubukların çözünme hızı, yüzey alanının, karıştırma hızının, nitrik asit konsantrasyonunun ve sıcaklığın yükselmesi ile artmıştır. Küresel bakır taneciklerinin çözünmesinin 1 - (1 - x)m = [84,746 (YA)0“988. (K / S)0'644. (KH)0'288. ( C )W74. e”4519“]. t ve bakır çubukların çözünmesinin dC -^=84,6. 102 (YA)0'987. ( C f710. (KH)0'440. e”4950'1 şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Çözünme hızının yüzeydeki kimyasal reaksiyonla kontrol edildiği, reaksiyona ait aktivasyon enerjisinin küresel bakır tanecikleri için 9038 cal/mol, bakır çubuklar için 9901 cal/mol olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dissolution of spherical copper particles having various sizes and cylindrical copper rods with various diameters have been investigated in HNO3 solutions, and a mathematical model has been obtained for dissolution kinetics. In the dissolution runs, surface area, solid to liquid ratio, stirring speed, nitric acid concentration and temperature have been taken as parameters. The dissolution rate of spherical copper particles has increased with increase of surface area, stirring speed, nitric acid concentration and temperature, and with decrease of solid to liquid ratio. As similar to this, the dissolution rate of the copper rods have increased with increase of surface area, stirring speed, nitric acid concentration and temperature. As a result, it has been shown that the models for spherical copper particles are 1 - (1 - x)m = [84,746 (YA)0'988. (K / S)0'644. (KH)0'288. ( C )0'374. e“4519”]. t and for cylindrical copper rods; dC dt = 84,6. 102 (YA)0-987. ( C f1X0. (KH)0'440. e“495*”1 The dissolution rate is controlled by surface chemical reaction. Activation energies for spherical copper particles and cylindrical copper rods are 9038 cal/mol and 9901 cal/mol, respectively.