Biyolojik aktivite gösterebilecek piridazin türevlerinin sentezi
The Synthesis of pyridazine derivatives having biological activites
  1. Tez No: 58474
  2. Yazar: GALİP ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Dimetil~l,2,4,5-tetrazin-3,6-dikarboksilat (47) sentetik potansiyeli yüksek olup invers- Diels-Alder reaksiyonlannın dien komponenti olan bir bileşiktir. Tetrazinin dien ve epoksi alkenler ile reaksiyonu incelendi. Bu reaksiyonların sonucunda ftalazin tipi dihidrodiol ve diolepoksitler için öncü bileşiklerin sentezinin yanı sıra çeşitli ftalazin türevlerinin sentezi gerçekleştirildi. R,0,a¥ T T V ° | l o °"f CH3 R °^CH3 47 İİ3 CH3 120 CH3 R= C02CH3 Ayrıca 6,6- dimetil fulven endoperoksit ile tetrazinin reaksiyonundan oluşan ürünlerin yapıları aydınlatıldı. Böylece fulven endoperoksit gibi kararsız bir molekülün yakalandığı ortaya kondu. Fulven endoperoksit kimyasındaki mekanistik çalışmaları destekler bulgular da elde edildi. Önemli sentetik ve mekanistik potansiyeli olan benzonorbornadienin tetrazin ile reaksiyonu gerçekleştirildi. Katılmanın ekzo seçici olduğu ortaya kondu. Tetrazinin sikloheptatrien ve 7-karbometoksi sikloheptatrien ile de invers-Diels-Alder reaksiyonu incelendi. Sikloheptatrien periselektif olarak 1,2 pozisyonundan katılma verirken, 7 pozisyonunda 7r-elektron çekici sübstitüentin varlığı beklenildiği gibi, norkaradien katılma ürünü oluşturdu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dimethyl- l,2,4,5-tetrazin-3,6~dicarboxylate (47) is a molecule having synthetic potential importance and carries a dien component in the inverse-Diels-Alder reaction. The reaction of various dienes and epoxy alkenes with tetrazine were investigated. Phatalazine derivatives were obtained in addition to precursor phatalazine-type dihydrodiol and diol-epoxides. R T T T o T *,° R R °~f CH3 R °"f CH3 47 113 CH3 120 CH3 R= C02CH3 The structure of molecules obtained from the reaction between fulven endoperoxide with tetrazine were determined, which is evidence for trapping of unstable fulven endoperoxide. The extracted results supported previous ones in the chemistry of fulven endoperoxides. Benzonorbornadiene having high synthetic and mechanistic potantial was reacted with tetrazine to give exo product. We also investigated inverse-Diels-Alder reaction of tetrazine with cycloheptatriene and 7-carbomethoxy cycloheptatriene, respectively. The former takes place of Im position of cycloheptatriene periselectively. However, the latter gave norcaradiene condensed product as can be expected for the cycloheptatriene derivatives carrying electron withdrawing group on the 7-position.