Polianilinin eser element önderiştirilmesinde kullanımı
Solid-phase extractive preconcentration of trace copper as its calmagite anionic chelate using a polyaniline column for flame atomic absorption spectrometric determination
  1. Tez No: 376201
  2. Yazar: ESNA KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, bakırın mikroörneklemeli enjeksiyon sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayininden önce eser bakır iyonlarının seçimli önderiştirilmesi için anyonik şelat yapıcı reaktif olarak kalmajit ve adsorban olarak polianilinin uygulamasını esas alan yeni katı faz ekstraksiyon yöntemi amaçlandı. Şelat oluşumu ve ekstraksiyon üzerinde bazı etkin ekstraksiyon değişkenleri optimize edildi. Polianilin mini kolonunda pH 4'te bakır alıkondu ve sonra 3 mol L-1 2 mL nitrik asit ile elüe edildi. Optimum şartlarda, gözlenebilme sınırı, bağıl standart sapma ve önderiştirme faktörü sırasıyla 1,98 µg L-1, ˂% 6,0 ve 50-200 bulundu. Yöntem sertifikalı referans su örneklerinin analizi ve standart ekleme deneyleri ile doğrulandı. Kantitatif geri kazanmalar % 93,4-103,5(n:4) aralığında elde edildi. Yöntem su örneklerindeki bakır tayinlerine başarıyla uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new solid phase extraction method based on the application of polyaniline as sorbent and calmagite as anionic chelating agent was proposed for selective preconcentration of trace copper ions, prior to its determination by microsample injection system-flame atomic absorption spectrometry. Some effective parameters on the extraction and chelate formation were optimized. The copper was retained on a polyaniline minicolumn at pH 4.0 and then eluted with 2.0 mL of 3.0 mol L-1 nitric acid. Under the optimum conditions, the limit of detection, the relative standard deviation and the preconcentration factor were 1.98 µg L-1, < 6.0% and 50-200, respectively. The method was validated through the analysis of certified reference water samples and standard addition experiments. The quantitative recoveries over the range of 93.4-103.5% (n:4) were obtained. The method was successfully applied to the determination of copper in water samples.