Bazı Türk linyitlerinin seçimli yağ aglomerasyonu ile temizlenebilirliklerinin incelenmesi
The determination of cleaning levels and selective oil agglomeration of Turkish lignites
  1. Tez No: 58472
  2. Yazar: KEMAL DOYMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Seçimli yağ aglomerasyonu, tozlaşmış kömürlerin temizlenmesi ve kazanımı için etkili bir teknik olup genellikle iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Bu aşamalardan ilki şartlandırma ikincisi de aglomerasyondur. Şartlandırma aşaması, aglomerasyon öncesi en önemli temel işlemleri kapsamaktadır. Bu çalışmada, her iki aşamadaki; pervane sayısı, pervane bıçak sayısı, pervane çapı, pervane bıçak genişliği ve karıştırma hızı gibi dizayn değişkenleri ve şartlandırma ve aglomerasyon yağlarının tür ve konsantrasyonu, şartlandırma ve aglomerasyon süresi ve kömür - su ile kömür - su - aglomerasyon yağı karışımlarının kati konsantrasyonu gibi proses değişkenlerinin kazanım ve temizlenmiş kömürlerin kül ve piritik kükürt içerikleri üzerine etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Ayrıca, bu değişkenleri kömür kazanımıyla ilişkilendiren ve pilot veya daha büyük çaplı tesislerin dizaynında da kullanılabilecek ampirik denklemler geliştirilmiştir. Bu denklemlerden hesaplanmış değerlerin deneysel değerlerle son derece uyumlu olduğu bulunmuştur. Diğer yandan, aglomerat büyüklüğünün belirlenmesinde önemli bir role sahip olan ve kömür - su - yağ karışımlarının arayüzey özelliklerini önemli ölçüde değiştiren süspansiyon pH' sının, katyonik bir yüzey aktif maddenin ( CTAB,setiltrimetil amonyum bromür) ve A1C13, FeCl3, CaCl2 ve NaCl gibi bazı elektrolitlerin kömür kazanımı ve kül ve piritik kükürt giderimi üzerine etkileri de incelenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, seçimli yağ aglomerasyonu ile bazı Türk linyitlerinin temizlenmesinin mümkün olduğunu ve bu linyitler için hem seçimlilik hem de kazanım açısından prosesin başarısının, incelenen değişkenlere son derece bağımlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Selective oil agglomeration is an effective technique for recovering and cleaning coal fines and generally performed in two steps, conditioning and agglomeration. The conditioning step is the most important unit operation prior to agglomeration. In this study, the effects of the design parameters, such as number of impellers, number of impeller blades, diameter of impellers, width of impeller blades and rate of mixing, and process parameters, such as type and concentration of bridging oil ( agglomerant ) and conditioning oil, time of conditioning and agglomeration, and concentration of solids in the coal - water and coal - water agglomerant mixture, in the both steps, on the recovery of coal and the ash and pyritic sulfur content of coals cleaned were systematically investigated. In addition, the empirical equations which relates the recovery with the parameters and can also be used in designing a pilot or commercial plants were developed. It was found that the values calculated by these equations closely matched. On the other hand, the effects of pH of suspension, a canonic surfactant ( CTAB, cetyltrimethylammonium bromide ), and some electrolytes, such as AICI3, FeCl3, CaCb and NaCl, all of them have an important role on the determination of size of the agglomerates and considerably change the interfacial properties of the coal - water - oil mixtures, on the recovery of coal and the reductions of ash and pyritic sulfur were also investigated. The results from this study indicate that the benefication of some Turkish lignite's by selective oil agglomeration is possible, and the success of the process in terms of both recovery and selectivity for these lignite's is highly dependent on the parameters investigated.