Kur'ân'da inanç-mucize ilişkisi
Relationship between faith and miracle in the Qur'an
  1. Tez No: 584738
  2. Yazar: ÖMER AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mucize olgusu, inanç esaslarını kabuldeki etkisi boyutuyla birçok teolojik tartışmaya konu olmuştur. Mucizenin imkânı, nübüvvete ve nebinin haber verdiği gaybi haberlerin sıhhatine delâleti gibi önemli konular hakkında birbirinden farklı görüşler mevcuttur. İslâmi gelenekte bu tartışmanın temel kaynağı, Kur'ân'da bahsi geçen birçok mucizevî olay ve bu olayların inanç esaslarını kabullenme ile olan yakın ilişkisidir. Kur'ân'da mucize olgusu için kullanılan tüm kelimeler inanç ile doğrudan ilişkili anlamlar ifade etmektedirler. Kur'ân mucize gibi olağanüstülük ifade eden bir olgu için kullandığı bu kelimeleri olağan hadiseleri nitelemek için de kullanmaktadır. Kur'ân Kıssalarındaki mucize içeren olaylar ile mucize içermeyen olaylar arasında da, inancın benimsenmesi noktasında benzerlikler vardır. Mucizevî/olağanüstü olan ile olağan olanın inanç için delil teşkil edişini, vahyin varlık hakkındaki genel tasavvurunun bir tezahürü olarak görmek gerekir. Bu çalışmada Kur'ân'daki mucize olgusu ve mucizevî anlatılar ile bu mucizele rin inanç esaslarını kabullenme hususundaki değeri ve önemi incelenmiştir. Bu incelemenin neticesinde, mucizevî olaya tanıklık etmeyen birey açısından inanç-mucize ilişkisine dair yaklaşımlar da ele alnmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of miracle has been the subject of many theological debates due to its effect on the acceptance of the principles of belief. There are different views on important issues such as the possibility of miracles, prophecy, and prophecy of the invisible news of the prophet. The main source of this discussion in the Islamic tradition is the many miraculous events mentioned in the Qur'an and their close relationship with acceptance of the principles of faith The Qur'an uses these words both to characterize ordinary events and to characterize unusual events. Aphenomenon that expresses extraordinaryness, such as the Qur'an miracle, was also used, which it sometimes uses to characterize ordinary events..There are similarities between the miraculous events in the Qur'anic Stories and the miraculous events in the adoption of faith.The fact that the miraculous / extraordinary and the ordinary constitute evidence for faith should be seen as a manifestation of the general imagination of the revelation. In this study, the miracle phenomenon and miraculous narratives in the Qur'an and the value with importance of these miracles in accepting the principles of belief were examined.