Hikâyelerle bütünleştirilmiş öğretim etkinliklerinin altıncı sınıf öğrencilerinin değer gelişimi, tutum ve motivasyonuna etkisi
The effect of teaching activities integrated with stories on value development, attitude and motivation of sixth grade students
  1. Tez No: 584760
  2. Yazar: HÜSEYİN SALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılan bu çalışmada amaç 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sistemlerimizin Sağlığı”ünitesindeki konular dikkate alınarak hazırlanan bilimsel hikâyelerin kültür ve medeniyet tarihimiz açısından bilime katkısı olmuş önemli kişiliklerin hikâyelere konu edilmesi ve bu hikâyelerde merhamet, azim, çalışkanlık, hoşgörü, fedakârlık, sorumluluk, kültürel mirasa duyarlılık ve yardımseverlik değerlerinin tema çerçevesinde işlenmesi sonucu, öğrencilerde değer gelişimi, motivasyon ve tutum gelişimi üzerine katkılarını incelemektir. Çalışma kontrol grupsuz ön-son test modeli ile yürütülmüştür. Bu doğrultuda 24 öğrencili örneklem ile çalışılmıştır.“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sistemlerimizin Sağlığı”ünitesiyle ilişkilendirilerek araştırmacı tarafından hazırlanan 9 adet hikâye ile uygulamalar bu örneklem üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak literatürden yararlanılarak hazırlanan ikilem durumları formu, Fen'e Yönelik Motivasyon ve Fen'e Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Uygulanan çalışmada nicel veriler SPSS.22 programı ile analiz edilmiştir. Ulaşılan verilerin analizi sonucunda değer öğretim etkinlikleriyle bütünleştirilmiş bilimsel hikâyelerin öğrencilerin değer gelişimine ve Fen'e yönelik tutumlarında anlamlı farklılıklar oluşturduğu, Fen'e yönelik motivasyonlarında ise anlamlı farklılıklar oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca hazırlanan bu bilim tarihi temelli hikâyeler ile bilimsel hikâyelerin öğrenciler için ilgi çekici ve merak uyandırıcı olduğu görülmüştür. Çalışmada ulaşılan sonuçlar çerçevesinde Fen Bilimleri dersinde değer ve tutum gelişimi sağlamak için bilimsel hikâyelerden faydalanılabileceği, hikâyelerden Fen Bilimleri ve Matematik gibi sayısal derslerde de faydalanılabileceği, hikâye kahramanlarının ve bilim insanlarının kendi medeniyet coğrafyasından seçilmesi, isim ve kültür benzerliği ile hikâyelerin daha da ilgi çekici hale getirilebileceği, hikâyelerin öğrencilerde bilim tarihine ve hikâye kahramanlarına karşı merak uyandırabileceği, özdeşleşme sağlayabileceği, hikâyelerin yöntem ve tekniklerde çeşitlilik sağlamada etkili olabileceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the contribution of science history based stories and scientific stories prepared along with Systems in Our Body and the Health of the Systems unit from Sixth Grade Science Course Curriculum and sampling significant personalities from particularly our civilization geography who contributed science in terms of history of culture and civilization in these stories and thematic presentation of values like compassion, passion, diligence, tolerance, self-sacrifice, responsibility, respect to cultural heritage and helpfulness on student value development, motivation and attitude development. The study was conducted with pre-experimental design. Accordingly, 24 students were sampled. Associated with systems in our body and the health of the systems unit, nine stories and related applications were covered with the sample. Data collecting tools of the study are Dilemma Cases Form (Inventory), prepared by the related literature, Motivation Scale towards Science and Attitude Scale Towards Science. The quantitative data of the study were analyzed with SPSS.22. The analysis of the data revealed that the stories integrated with values education activities promoted significant changes in student values development and attitude towards science. Additionally, it was observed that these science history based stories were perceived as interesting and attractive by students. In the lights of the obtained results of the study it was concluded that scientific stories can be utilized to induce value and attitude improvement in Science course, similar stories can also be used in numerical courses like Science and Mathematics, selecting heroes and scientists in stories from own civilization geography can render stories more interesting and provide role modelling opportunities and affecting the diversity in methods of stories by means of name and culture familiarity.