Televizyon izlemek ile yetişkin aile bireyleri arasındaki ilişkilerin analizi
Analysis of the relationship between watching television and adult family members
- Tez No: 584769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Televizyon her geçen gün izleyiciyi kendine çeken ve çoğunluğun kesinlikle izlediği bir kitle iletişim aracı olmaktadır. Birçok kişi için televizyon bulunduğu mekânın en önemli aksesuarı ve vazgeçilmez araçlarından biridir. Kendini sürekli yenileyen ve diğer kitle iletişim araçlarından çok farklı dinamiklere sahip yapısı her zaman önemini korumaktadır. Çekici program, reklam, show, yarışma ve içeriği her geçen gün farklılaşan teknikleriyle televizyon, kişileri ve aileleri etkilemekte ve aile üzerinde farklı algılar oluşturmaktadır. Bireyleri farklı dünyalara götürerek, farklılaştıran, onlara yön veren ve diyaloglarını etkileyen televizyon, günümüzün en önemli kurumu olan aileyi ve hemen her şeyi önemsizleştirmiştir. Bu çalışmada televizyon izlemenin ve televizyon algısının aile ilişkilerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, televizyon izlemenin ve aile ilişkileri arasında bir ilişkinin olup olmadığını, var ise de iki kavram arasındaki etki düzeyini tespit etmek ve televizyonun aile ilişkileri üzerindeki ilişkiyi saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Television is a mass communication tool that attracts the audience every day and is followed by everyone. For many people, television is the most important accessory of the place and one of the most indispensable devices. The structure which constantly renews itself and has quite different dynamics from other mass communication tools, is always important. Television with its attractive programs, advertisements, shows, competitions and contents which are changing day by day with differentiating techniques, affects the people and families, and creates different perceptions on family individuals. By taking individuals to different worlds, differentiating, directing them and influencing their dialogue, television has trivialized the family and almost everything that is today's most important institutions. In this study, the effect of watching television on the family relations was investigated. The main goal of this study is to determine if there is a relation between watching televisions and family relations, and if there is, finding the level of influence between these two concepts and stating the relation of watching television on family relationships