The impact of economic performance on voting behavior in Turkey
Türkiye'de ekonomik performansın oy verme davranışına etkisi
- Tez No: 584768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SABRİ KIRATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Oy verme davranışının dinamikleri ve siyasi parti tercihleri araştırmacılar için uzun zamandır tartışma konusu olmuştur. Zaman içerisinde, araştırmalarla oy verme davranışına ilişkin farklı görüşler ve teoriler ortaya konmuştur. Günümüzde seçmenlerin ekonomik ve politik çevrelerine olan farkındalığı daha da artmakta ve böylece oy kullanma davranışını etkileyen faktörler hem siyasi partiler hem de seçmenler için önemli bir faktör haline gelmektedir. Bu arka planla, bu çalışma iktidar partilerinin ekonomik performansının ve ekonomik olmayan performansının Türkiye'deki seçmenlerin oy kullanma davranışlarına olan etkilerini incelemektedir. Örneklem İstanbul, Türkiye'de aktif seçmen olan 659 katılımcıyı içermektedir. Veriler yüz yüze anketler ile toplanmıştır. Yaş, cinsiyet, hanehalkı geliri ve eğitim düzeyi, seçmenlerin mevcut ekonomik durum algısı, görevdeki iktidar partisi altında gelecekteki ekonomik beklentiler, ekonomik olmayan performans, sorumluluk teorisi bağlamında ele alınmış ve bu faktörlerin oy verme davranışına etkileri incelenmiştir Çalışmanın bulguları, Türkiye'de, seçmenlerin mevcut ekonomik algı ve gelecekteki beklentileri gibi ekonomik faktörleri siyasi parti tercihlerinde dikkate aldığını ve görevdeki iktidar partisinin ekonomik performasını seçimlerde oy verme ile ödüllendirdikleri veya cezalandırdığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamics of voting behavior and political party preferences have long been an issue of debate. Throughout time, different views and theories about the voting behavior have been analyzed in various research. Today, voters increasingly become aware of their economic and political environment. Thus, factors that affecting the voting behavior has become an important factor for the both political parties and voters. With this background, this study examines economic performance and non-economic performance of incumbent parties and their relationship with the voters' voting behavior in Turkey. The sample includes 659 participants who are active voters in Istanbul, Turkey. Data were gathered from face to face surveys. The impact of control variables such as age, gender, household income, education level and the independent variables such as current economic perception of voters, future economic expectations under the incumbent party rule, non-economic performance the incumbent party and voting factors have been examined in the context of responsibility theory of voting behavior. Findings of the study proves that, in Turkey, voters consider economic factors such as current economic perception and future expectations on their political party preferences and reward or punish the incumbent according to their economic performance.