Sarkaç sisteminin titreşim söndürücü olarak kullanılabilirliğinin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
The Investigation of the pendulum system for ability of using as a vibration dumper by FEM
  1. Tez No: 58477
  2. Yazar: MUSTAFA YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADRİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bir çok uzay yapılan ve yüksek esnekliğe sahip mekanik yapılar, ucuna kütle eklenmiş esnek bir kiriş sistemi olarak modellenebilir. Bazı şartlarda (örneğin yüksek uyarım vb.) yapılarda büyük deformasyonlar oluşturulabilir. Tasarım alanındaki gelişmeler tasarımcıları söz konusu yapılarda daha hafif ve yüksek mukavemetli malzemeler kullanmaya yöneltmektedir. Böylelikle modern yapılar daha hafif, daha esnektir ve çok daha düşük enerji dağılımı sağlamaktadır. Bir titreşim (salınım) sistemi rezonans şartlarında maksimum bir tepki genliğine sahiptir. Sonuç olarak sistem, bu rezonans durumu öncesi veya sonrası çalışması gereklidir. Aksi taktirde sistemin başarısızlığına sebep olabilecek maksimum bir tepki genliğine sahip olur. Bu araştırmada, esnek bir kiriş ile ucunda kütle - sarkaçtan oluşan bir tertibat incelenmiştir. Bu tertibatı kiriş boyunca herhangi bir noktaya yerleştirilebilir. Kullanılan sarkaç bir autoparametric titreşim yutucu olarak düşünülmüştür. Kiriş sistemi, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmiş ve sayısal olarak çözülmüştür. Sarkacın hareket denklemi D' Alembert prensibi kullanılarak elde edilerek ve yine sayısal bir yöntemle çözülmüştür. Sonuçlar göstermiştir ki kiriş ile sarkaç arasında bir enerji alışverişi meydana gelmekte ve böylece sarkaç uygun bir autoparametric titreşim yutucu olarak kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY A large number of aerospace structures and high flexible mechanical structures may be modelled as a high flexible beam with a tip - mass system. Sometimes, under certain conditions (high excitation amplitude, etc.) large deformations may be produced in the structures. The developments in the field of design have led designer to the use of lightweight and high strength materials in these structures. Hence, modern structures are lighter, more flexible, and provide much lower energy dissipation. A vibration (oscillation) system has a maximum response amplitude at the resonance conditions; as a result, the system should work before or beyond the resonance case. Otherwise, it would have a maximum response amplitude, which may cause the system to fail. In this research, a flexible beam with a test-rig, which consists of a mass - pendulum attached to its tip, was investigated. Such a test-rig can be located anywhere along the beam. The pendulum is considered as a autoparametric vibration absorber. The system of the beam was modelled by using The Finite Element Method and solved numerically. The equation of the motion of the pendulum was obtained by using The D'Alembert's principle and again was solved numerically. The results showed that there exist an energy exchange between the beam and pendulum and hence, the pendulum may be considered as a suitable autoparametric vibration absorber.