Kalsine magnezitin akışkan yatakta CO2 ile çözündürülmesi
Dissolution of calcined magnesite with CO2 in fulidization bed
- Tez No: 58481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Magnezit minarelinin sulu ortamda CO2 gazayla reaksiyon kinetiği incelenmiştir. Katı tanecik boyutu sıcaklık, katı/sıvı oram ve gaz debisinin magnezitin çözünme oranına etkileri tespit edilmiştir. Çözünme oranının tane boyutu ve katı/sıvı oranıyla ters orantılı olarak, sıcaklık ve gaz akış hızı ile doğru orantılı olarak değiştiği gözlenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar akışkan-katı heterojen kinetik modeller kullanılarak değerlendirilmiştir. Hız kinetiğinin yalancı homojen I. mertebe hız kinetiğine uyduğu görülmüştür. Aktivasyon enerjisi 40,544 kj/mol ve Arhenius sabiti 7,3534x10"2 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reaction kinetic of magnesite mineral with CO2 gas in aquesous medium, has been studied The effect of particle size, flow rate of the gas, temperature and solid-liquid ratio on the fractional dissolution was in investigated that the dissolution was inversely propational to changes in particle size and solid-liquid ratio and propational to changes in the temperature, flow rate of the gas. The results obtained from experiments were interpreted by the use of solid-fluid heterogeneous kinetic models. It was concluded that the kinetics of rate was corresponded to pseudo homojenous first order model. The activation energy for the reactions calculated to be 40,544 kj/mol and Arrhenius constant are calculated as 7,3534xl0"2.