Duyusal İşlemleme Ölçeği Sınıf Formu'nun Türk çocuklarına uyarlanması
Adaptation of Sensory Processing Measure Main Classroom form to Turkish children
  1. Tez No: 279874
  2. Yazar: DİLEK KASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN UYANIK BALAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Duyusal İşlemleme Ölçeği Sınıf Formu'nun (Sensory Processing Measure ? Main Classroom Form) Türkçeleştirilerek, Türkiye'de yaşayan normal ve farklı gelişen okul çocukları üzerinde geçerlilik - güvenirlik çalışmasının yapılması amacı ile planlanmıştır. Evren ve örneklem grubunu, İstanbul'da bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı random usulü ile seçilmiş devlet okullarının, ilköğretim kademesine devam eden, yaşları 5-12 arasında değişen; dört yüz normal gelişen öğrenci ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nden (RAM) zihin engelli, otistik ya da down sendromu tanısı alarak okullara yönlendirilmiş iki yüz farklı gelişen öğrenci oluşturmaktadır.Sınıf Form'unun Türkçeleştirilmesinin ardından, otuz hem Türkçe hem İngilizce bilen öğretmene, iki hafta ara ile test-tekrar test uygulanmış ve diller arasında tutarlılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada otuz sekiz öğretmen araştırmanın geçerlik güvenirlik çalışması için test-tekrar test uygulanmış ve araştırmanın tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonunda çıkan bulgular ölçeğin yurt dışındaki orijinal uygulaması ile karşılaştırılmış, sonuçlarda benzerlik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to conduct validity ? reliability study on normal children and children with development disabilities living in Turkey after translating Sensory Processing Measure ? Main Classroom Form into Turkish. The universe and sample group is consisted of four hundred normally developing students and two hundred students with development disabilities who are forwarded to schools after being diagnosed with mental disabilities, autism or down syndrome by Counseling and Research Center (CRC); both groups are at an age range of 5 to 12 and attend to elementary school section of randomly selected public schools in Istanbul attached to the Ministry of National Education.Once the Classroom Form is translated into Turkish, the test-retest is conducted on thirty teachers fluent both in Turkish and English with two-week intervals and it is determined that there is consistency between the languages. In this research, test-retest is conducted on thirty eight teachers for validity ? reliability study and it is determined that the study is consistent. The research results are compared to the original version of the measure applied on abroad and it is seen that the results display a similarity.