Opioid ve birden fazla madde kullanım bozukluğu olan hastalarda kişilik örgütlenmesi ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin tedavi motivasyonu ve erken iyileşme oranı ile ilişkisi
The relationship between treatment motivation and acute remission rate of patients with opioid and multiple substance use disorders and the personality organization and psychological resistance level
  1. Tez No: 584825
  2. Yazar: YAĞMUR SEVER FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Madde kullanım bozukluğu (MKB), kronik seyirli ve sık yinelemelerle giden, oluşabilecek sosyoekonomik kayıplar ve sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara rağmen zorlayıcı madde arayışı ile birlikte madde kullanımı üzerindeki kontrolün yitirildiği bir bozukluktur. MKB olan hastalar sıklıkla tedaviyi yarım bırakmaktadır. MKB olan hastalarda kişilik bozukluğu tanısı oldukça sık saptanmaktadır. Ayrıca son zamanlarda psikolojik dayanıklılığın diğer ruhsal hastalıklarda olduğu gibi MKB'nin gelişmesinde ve tedaviyi sürdürmede önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, opioid ve birden fazla madde kullanım bozukluğu tanısı alan hastaların kişilik örgütlenmesi ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin tedavi motivasyonu ve erken iyileşme oranı ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Bu araştırmaya; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) yatarak tedavi gören, arındırma tedavisi tamamlanmış DSM-5 ölçütlerine göre opioid kullanım bozukluğu olan 30 hasta ve birden fazla madde (BFM) kullanım bozukluğu tanısı alan 30 hasta ile 30 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Çalışmamıza alınan hastalara kliniğimiz tarafından oluşturulan Sosyodemografik Veri Formu, Bağımlılık Profili İndeksi (BAPİ), Tedavi İçin Motivasyon Ölçeği (TİM), Erenköy Kişilik Örgütlenmesi Tanısal Formu (ErKÖTF) ve Yetişkinleri için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ( YİPDÖ ) uygulandı. Bulgular: Opioid kullanım bozukluğu ve BFM kullanım bozukluğu olan hastaların kimliklerinin dağınık, savunmalarının ağırlıklı olarak ilkel olduğu görüldü. Opioid kullanım bozukluğu olan hastalarda BFM kullanım bozukluğu olan gruba göre kimlik daha az dağınık olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Substance use disorder (SUD) is a disorder with a chronic course and frequent recurrences, with a loss of control over substance use in spite of negative socioeconomic losses and adverse health outcomes. Patients with SUD often discontinue treatment. The diagnosis of personality disorder is quite common in patients with SUD. In addition, recently, psychological resilience is thought to play an important role in the development and maintenance of the SUD as in other mental illnesses. In this study, the relationship between treatment motivation and acute remmision rate of patients diagnosed with opioid and multiple substance use disorder and personality organization and psychological resistance levels were investigated. Method: In this research; 30 patients diagnosed as opioid use disorder and 30 patient diagnosed as multiple substance use (MSU) disorders according to DSM-5 criteria who were treated at the Alcohol and Drug Addiction Research and Training Center (AMATEM) in Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital, and 30 healthy controls were taken. Sociodemographic Data Form, Dependency Profile Index, Motivation Scale for Therapy, Erenköy Personality Organization Diagnostic Form (ErKOTF) and Psychological Resilience Scale for Adults were applied to the patients included in our study. Results: The identities of the patients with opioid use disorder and MSU disorder were diffused and their defenses were predominantly primitive. In patients with opioid use disorder, the identity was less diffused than the MSU disorder group.