Laparoskopik kolesistektomi vakalarında preoperatif uygulananfarklı pregabalin dozlarının intraoperatif hemodinami, uyanıklık,anestezik madde tüketimi üzerine etkisinin plasebo kontrollüaraştırılması
Laparoskopi̇k kolesi̇stektomi̇ vakalarinda preoperati̇f uygulananfarkli pregabali̇n dozlarinin i̇ntraoperati̇f hemodi̇nami̇, uyaniklik,anestezi̇k madde tüketi̇mi̇ üzeri̇ne etki̇si̇ni̇n plasebo kontrollüaraştirilmasi
- Tez No: 731361
- Danışmanlar: DOÇ. SEYHAN YAĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda pregabalin gruplarında anestezik madde tüketiminde klinik olarak anlamlı azalma saptanmıştır. 150 mg ve 300 mg pregabalin gruplarının her ikisinde birden ultiva ve propofol dozlarının istatistiksel olarak anlamlı azaldığı bulunmuştur. Ancak 300 mg pregabalin grubunda 150 mg pregabalin grubuna göre bir düşüş olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmamıza göre dozun 300 mg' a çıkılmasının anestezik madde dozlarını azaltmada bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Preoperatif pregabalin kullanımının intraoperatif anestezik madde tüketimi üzerine yararlı etkileri, opioid ihtiyacı ve bulantı, kusma, solunum depresyonu, kaşıntı, üriner retansiyon gibi opioid ilişkili yan etkileri azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Yine anksiyolitik ve sedatif etkisinden faydalanılarak preoperatif olarak premedikasyon amacıyla kullanılabilir. Ayrıca indüksiyonda ve idamede kullanılan anestezik ajan miktarını düşürerek ameliyatın toplam maliyetini azaltmada katkısı olacaktır. Bu konuyla ilgili daha fazla yapılacak çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, a clinically significant decrease was found in anesthetic substance consumption in the pregabalin groups. It was found that ultiva and propofol doses were statistically significantly decreased in both 150 mg and 300 mg pregabalin groups. However, it was determined that there was no decrease in the 300 mg pregabalin group compared to the 150 mg pregabalin group. According to our study, it was observed that increasing the dose to 300 mg had no effect on reducing the anesthetic agent doses. Preoperative use of pregabalin has beneficial effects on intraoperative anesthetic consumption, reducing opioid need and opioid-related side effects such as nausea, vomiting, respiratory depression, pruritus, urinary retention. It can also be used for premedication preoperatively by making use of its anxiolytic and sedative effects. It will also contribute to reducing the total cost of the surgery by reducing the amount of anesthetic agent used in induction and maintenance. More work is needed on this subject.