B2C web sitelerinde algılanan değer, müşteri sadakati ve satın alma niyeti ilişkisi
The relationship between perceived value, customer loyalty and purchase intention on B2c websites
- Tez No: 584839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnternet ve Web gelişimi, iletişim ve bilgi dünyasındaki son zamanların en heyecan verici gelişmesi olarak görülüyor. Günümüzün teknolojisi sadece hayatlarımızı ve yaşayış biçimlerimizi değil, aynı zamanda iş yapış tarzımızı da değiştiriyor. Bilgisayarın icadından sonra teknolojinin gelişmesi de baş döndürücü bir ivme kazanmış durumda. İlerleyen teknoloji ve internetin hayatımıza kattıkları ile birlikte insanlar artık çok daha iç içe, mesafeler daha yakın ve ticaret daha farklı hale geliyor. Müşteri kazanmak, ona ürün satabilmek ve müşterinin sürekliliğini sağlamak artık ticaretin internette büyük hacim ve ivme kazandığı bir ortamda çok daha önemli hale geldi. İnternetin ve teknolojinin bizlere sağladığı elektronik ticaret terimi ( E-Ticaret) her ne kadar hayatlarımızı kolaylaştırmış ve ticareti daha geniş yapabilme imkanı sunmuş olsa da, doğru stratejiler ve algı oluşturulamaz ise bütün bu imkanların kişi ve firmalara artı bir değer oluşturmasının çok zor olduğu da bir gözüken bir gerçek. İşte bu sebep ile artık firmalar maliyetlerini azaltmak, cirolarını arttırmak ve optimal verimi sağlayabilmek adına teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanmak zorundalar. Özellikle işletmeden tüketiciye yapılan işlemlerde (B2C) firmalar müşterilerine artı değerler sunmak ihtiyacı içerisindeler zira, internet ortamında bütün firmalar tüketicinin bir tuş uzağında duruyor ve rekabet bu alanda da çok sert yapılıyor. Tüketiciyi devamlı müşterisi haline getiren firmalar kazanırken diğerleri rekabette geriye düşüyor. Bu çalışmada,“İşletmeden-Tüketiciye”terimi, e-ticareti tercih eden tüketici tarafından algılanan değer, müşteri sadakati ve satın alma niyeti ile bunlar arasındaki ilişki üzerinden incelenmiştir. Ayrıca tüketiciyi bu aşamalarda nelerin etkilediğini öğrenmek ve sonuçları daha önce yapılmış araştırmalar ile kıyaslamak amacı ile bir araştırma çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet and Web development are seen as the most exciting development in the world of communication and information. Today's technology not only changes our lives and lifestyles, but also the way we do business. The development of technology after the invention of the computer has gained a dizzying momentum. With the advances in technology and internet, people are now more intertwined, distances are closer and trade is becoming more different. Gaining customer, selling products and maintaining customer continuity has become even more important in an environment where trade has gained huge volume and momentum on the Internet. Although, the electronic commerce term provided by the internet and technology (E-Commerce) has facilitated our lives and provided the opportunity to make the trade wider, it can be seen that if the right strategies and perception are not created, then it is hard to create positive value and opportunity for both individuals and firms. For this reason, the companies now have to use the technology to the fullest in order to reduce their costs, increase their turnover and achieve optimal efficiency. Especially in business to consumer transactions (B2C), the companies are in need of providing added value to their customers because all companies in the internet environment is one keystroke away from the consumer and the competition is made very hard in this area. The companies that creates loyal consumers wins, while others fall back in the competition. In this study, the term Business to Consumer is examined by perceived value, customer loyalty, purchase intention and connection between these terms. In addition, a research study was conducted in order to find out what affects the consumer at these stages and to compare the results with previous researches.