Bunker-scape: Defense architecture in Gallipoli peninsula
Korugan-peyzaj: Gelibolu yarımadasındaki savunma mimarisi
- Tez No: 584840
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YONCACI ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Koruganlar, 2. Dünya Savaşı'ndaki ilk inşaatlarından bu yana mimarları ve teorisyenleri etkilemektedir. Bunların geniş coğrafyalarda yaygın bir şekilde ele alındığı göz önüne alındığında, korugan mimarisi askeri alan tarihinde önemli bir noktaya işaret etmektedir. 21. yüzyılın başlarında, sınır coğrafyalarının etrafında duvar inşaatları kendini tekrarlamaya başlamıştır. Bu yakın zamandaki faaliyeti anlamak için, duvarları bölgesel kontrol mekanizması olarak gerçekleştiren süreçleri ortaya çıkarmak gerekmektedir. Koruganlarla ilgili daha önce yapılan teorik çalışmalar, çoğunlukla analojiler ve açıklamalardan oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, korugan mimarisini odağına alarak daha çağdaş bir yaklaşımla geçmiş ve şimdiki savunma mimarisi teknikleri arasındaki ilişkileri yeniden canlandırmaktır. Bu çalışma, koruganları sınır mimarisinin“imgesi”olarak kabul etmektedir. Bu görüntünün çerçevesi, bölgesinin kuvvetleri, hareketleri ve akıları ile onları yaratan mimari yapım biçimleri arasında çizilmiştir. Stratejik açıdan önemli bir toprak parçası olan Gelibolu Yarımadası, geniş bir savunma mimarisi koleksiyonu sunmaktadır. Çalışma boyunca, bölgenin görüntüsü, hem duvarların tarihi kayıtlarının hem de sığınak mimarisi uygulamalarının bulunduğu Bolayır berzahına odaklanmaktadır. Arazi gezileri ve dökümantasyonlar ile düşünülünce, koruganların mimari imgesi savunma mimarisinin fonksiyonlarında ve formlarında kalıcı bir değişime işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Bunkers have been fascinating for architects and theorists since their first construction in WWII. Considering their extensive deployment in various geographies, architecture of the bunkers marks a point in the history of military space. In the beginning of 21st century, there have been several constructions of walls around frontier geographies. In order to understand this recent activity, it is necessary to unfold the processes that actualizes the walls as the territorial control mechanism. The former theoretical studies about the bunkers are mainly consisted of analogies and descriptions. The aim of this study is to regenerate the relations between the past and the present techniques of defense architecture by taking the architecture of the bunkers at its focus, with a more contemporary approach. This study acknowledges the bunkers as an“image”of frontier architecture. The frame of this image stretches between the forces, movements and fluxes of its territory, and the modes of architectural productions that create them. Being a strategically important piece of land for ages, the Gallipoli peninsula provides a wide collection of defense architecture. Throughout the study, the image of the territory focuses on the isthmus of Bolayır where both historical recordings of the walls and the practice of bunker architecture are readily available. With the surveys and the documentations, architectural image of bunkers points out a perpetual change in functions and forms of the defense architecture.