The affective community of Trabzonspor: Emotions, belonging, and affective labour
Trabzonspor'un duygulanımsal cemaati: Duygular, aidiyet ve duygulanımsal emek
  1. Tez No: 584866
  2. Yazar: ALPEREN GENÇOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NÜKET ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezde, duyguların özneler ve nesneler arasındaki dolaşımı sayesinde Trabzonspor'un tarihsel sürecinde nasıl kendine has bir taraftar topluluğu yaratacak ve sürdürecek bir kapasite kazandığını araştırıyorum. Bir diğer deyişle, Trabzonspor taraftarlarının bir futbol kulübünün etrafında duygulanımsal bir cemaat haline gelme sürecini inceliyorum. Bu minvalde taraftarların kulübe yönelik kolektif aidiyetlerinin nasıl oluştuğuna ve sürdürüldüğüne ve duyguların, taraftarların hissedilen bir topluluk ve kolektif bir beden haline gelmesi yolunda nasıl faaliyet gösterdiğine bakıyorum. Öncelikle Trabzonspor'un sevgi, gurur ve umut nesnesi haline gelme sürecine bakarak bu iyi duygular çerçevesinde duygulanımsal değerini ne şekilde kazandığını irdeleyeceğim. Ve Trabzonspor'un bu duygulanımsal değeri sayesindeki taraftar kazanma süreçlerini inceleyeceğim. Öte taraftan, Trabzonspor'un, duyguların etrafındaki dolaşımı sayesinde, yapışkanlık kazandığını ve hangi nesnelerin ve imgelerin bu mutluluk nesnesine yapıştığını göstereceğim. İkinci olarak, Trabzonspor taraftar topluluğunun sınırları ve yüzeyleri olan bir kolektif beden olarak varlık bulmasında kötü duyguların rolünü inceleyeceğim. Özellikle utanç, acı ve nefret duygularının topluluk içindeki dolaşımının izini süreceğim. Son olarak, hissedilen ve manevi bir topluluk olarak Trabzonspor camiasını yaratan ve sürdüren, bununla birlikte insanların Trabzonspor'a bağlılığını sağlayan en önemli unsurlardan biri olarak duygulanımsal emeğin topluluk içindeki rolüne odaklanacağım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I research how Trabzonspor has gained the capacity to create and maintain its own distinctive supporter community in its historical process by virtue of circulation of emotions between subjects and objects. In other words, I analyze the process through which Trabzonspor supporters have been brought into existence as an affective community around the football club. And to this end, I study how the supporters' collective belonging to Trabzonspor has occurred and sustained and how emotions operate to turn Trabzonspor supporters into a felt community and a collective body. Firstly, I show how Trabzonspor became an object of love, pride and hope, and how the club gained its affective value within the frame of good feelings. I also observe the processes of Trabzonspor mustering up support in virtue of the value. On the other hand, I show that the happy object gains stickiness through the circulation of emotions around it and I investigate which images and objects stick on the surface of the happy object. Secondly, I research the role of bad feelings in bringing Trabzonspor community into existence as a collective body that has boundaries and surfaces. I especially trace the circulation of shame, pain, and hate in the community. Lastly, I focus on the role of affective labour, which is one of the most important components in creating and sustaining the community as a felt and spiritual community, and providing people's attachment to Trabzonspor in the community.