Milli kütüphane 06 MİL YZ A 2519 ve 06 MİL YZ A 1998 numaralarda kayıtlı mecmuaların mecmuaların sistematik tasnifi projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Systematic classification of poem mecmua's numbered, 06 mil yz a 2519 and 06 MİL YZ A 1998 the Library of Turkey according to (MESTAP)
- Tez No: 584867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzdeki şiir antolojilerinin karşılığı olan, türlü konulardaki manzum ve mensur yazıların bir araya getirildiği kitap ve şiir defterine“mecmuʽa”denir. Mecmualar, edebiyat tarihimizin aydınlatılmasında çok önemli bir yere sahip birincil kaynaklardandır. Edebî ilgi ve zevke sahip kişiler tarafından rağbet gören şiirlerin derlenip toplandığı bu defterler, özellikle edebȋ ve biyografik açıdan edebiyat tarihimize ayna tutacak ve karanlıkta kalan birçok noktayı aydınlatacaktır.“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”(MESTAP) dâhilinde hazırlamış olduğumuz bu çalışmamızda incelediğimiz, Milli Kütüphane'de“Mecmuʽa-i eşʽâr”adıyla anılan 06 Mil Yz A 2519 ve 06 Mil Yz A 1998 numarada kayıtlı mecmualar antoloji niteliğindeki şiir mecmualarındandır. Çalışmamızdaki 06 Mil Yz A 2519 numaralı mecmua özenle tertip edilmiş ve iki bölüme ayrılmıştır. Birinci kısımda muaşşer, müsebba, müsemmen, tahmis, terci-i bend vetesdis nazım şekilleri ile yazılmış şiirler yer almaktadır. İkinci bölümde ise Emrî ve Hayalî'nin gazellerine yer verilmiştir. 06 Mil Yz A 1998 numaralı mecmua ise herhangi bir tertip hususiyetine sahip değildir. Mecmuada 15. ve 18. asırlar arasında yaşamış şairlerden gazeller, çeşitli müfred, matla, terkib-i bend, rubai, şarkı, muamma ve lugazlar bulunmaktadır. Mecmuada özellikle 16. ve 17. yüzyılın büyük şairlerinden Bâkî, Fuzûlî, Nâbî ve Nef'î gibi önde gelen şairlere ait şiirler yekûn teşkil eder. Her iki mecmuadayer alan şiirlerin matla ve makta beyitleri/bendleri transkiribe edilerek“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”(MESTAP) tablosuna aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The book and poetry book of verse and prose writings on various subjects, which is the equivalent of contemporary poetry anthologies, is called“mecmuʿa.. Mecmualas are one of the primary sources that have an important place in enlightening our history of literature. These notebooks which compiled and collected poems which are in demand by people with literary interests and tastes will mirror our history of literature especially in literary and biographical aspects and illuminate many points in the dark. In this study, which we have prepared within the scope of the atik Systematic Classification of Magazines Project ”(MESTAP), the poems recorded in 06 Mill Yz A 2519 and 06 Mill Yz A 1998, which are called as mu Mecmu'a-i eş'âr Milli in the National Library, are among the anthologies of the poems. . In our study, 06 Mil Yz A 2519 was carefully arranged and divided into two parts. In the first part, there are poems written in the forms of muashshar, sahebba, musemmen, tahmis, terci-i bend and tesdis. In the second part, the Ghazals of Emrî and Hayalî are given. 06 Mil Yz A 1998 does not have any special features. There are ghazals from poets who lived between 15th and 18th centuries, various curricula, matla, terkib-i bend, rubai, songs, enigma and lugases. In the journal, especially the poems of the great poets of the 16th and 17th centuries, such as Baki, Fuzuli, Nabi and Nef'i, constitute poems. The matte and makta couplets of the poems in both journals were transcribed and transferred to the Sistem Systematic Classification of Magazines Project "(MESTAP) table.