Monatery policy and financial market in Kuwait and Algeria
Cezayir ve Kuveytte para politikası ve finansal piyasalar
  1. Tez No: 584880
  2. Yazar: MABRUKA MOHAMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AFŞİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Döviz kuru Cezayir ve Kuveyt gibi döviz kurunun fiyatları ekonomik büyüme ve hisse senedi piyasasına önemli etkileri olduğu küçük dışa açık ekonomilerde en önemli değişkenler arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasında Cezayir ve Kuveyt'teki para politikası uygulamaları dinamikleri ortaya konulmaktadır. Para politikası enstrümanlarının farklı petrol fiyatları düzeyi altında döviz kuruna etkisi 2001 ve 2016 yılları arası için Towbin ve Weber (2013)'in etkileşimli vektör otoregresif modeli yardımıyla analiz edilmiştir. Ampirik bulgulara göre para politikası enstrümanlarının döviz kuruna etkileri yüksek ve düşük reel petrol fiyatları düzeyi için aynı değildir. Para arzının döviz kuru üzerindeki etkisi petrol fiyatı düzeyi yüksek iken daha fazladır. Petrol fiyatı düzeyi düşük iken ise para arzının döviz kuru üzerindeki etkisi negatiftir. Faiz oranının yüksek ve düşük petrol fiyatları düzeyinde döviz kuru üzerinde etkisi yoktur. Kuveyt ık ılgılı olarak, Otoregresif Gecikmeli Dağıtılmış )ARDL) model ve Doğrusal Olmayan Otoregresif Gecikmesi Dağıtılmış (NARDL) model yardımıyla 2002 Haziran -2018 Mayıs verisi Kullanarak döviz kuru ve Hısse Senedı Pıyasası arasında simetrik ya da asimetrik ilişkisinin olup olmadığını incelenmektedir. Doğrusal ve doğrusal olmayan ARDL modellerin göre Kuveyt'te döviz kurunun hisse senedi fiyatı üzerinde bir rolü vardır. Her iki modele göre de, yerli paranın değer kazanması hisse senedi fiyatlarını kısa dönemde pozitif etkilemektedir ve daha sonra etki negatife dönmektedir. Dahası, doğrusal olmayan modele dayalı olarak, yerli paranın değer kaybetmesinin negatif işaretli olarak hisse senedi fiyatlarını daha fazla etkilemektedir. Böylece, asimetrik ilişkinin Kuveyt için geçerliliği söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The exchange rate is one of the most important variables for small open economies such as in Algeria and Kuwait, where any change in the exchange rate in these countries will have a substantial effect on prices, economic growth, and the stock market. This thesis aims to set out the dynamics of monetary policy implementation in Algeria and Kuwait. This thesis will analyze the effects of monetary policy instruments on the exchange rate under distinct oil price levels in Algeria, with quarterly data spanning from 2001 and 2016 and using Towbin and Weber (2013)'s interacted vector autoregressive model. The empirical evidence suggests that the effects of monetary policy instruments on the exchange rate are not the same for the low and high level of real oil prices. The money supply has more influence on the exchange rate when the oil price level is high while the effect of money supply on the exchange rate is negative when the oil price is low. The interest rate has no impact on the exchange rate for both high and low levels of oil prices. For Kuwait, we examine whether there is a symmetric or an asymmetric relationship between the exchange rate and the stock market by using Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model and Non-linear Autoregressive Distributed Lag (NARDL) model with monthly data spanning from June 2002 to May 2018. Based on the linear and nonlinear ARDL models, we find that there is a role of the exchange rate on the stock price for Kuwait. Both models indicate that the domestic currency appreciation has a positive effect on the stock price in a short time and then the effect becomes negative. Moreover, based on the non-linear model the depreciation in local currency has more effect on stock prices by a negative sign. Thus, the asymmetric relationship is valid for the case of Kuwait.