Bir para politikası aracı olarak basel uygulamaları: Basel III üzerinden bir uygulama
Basel implementation as a monetary policy tool: Empirical analysis on Basel III
  1. Tez No: 337657
  2. Yazar: SELAMİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Para politikalarının etkinliği ve finansal istikrar arasındaki ilişki son küresel krizle birlikte daha da öne çıkmıştır.Gelişmiş ülkelerde dahil olmak üzere finansal istikrar bankacılık sektörünün denetimi ve gözetimi kriz süreciyle önem kazanmıştır. Son krizle birlikte finansal istikrar konusu para politikasının bir amacı olarak ön plana çıkmıştır. Bu açıdan değerlendirildiğinde finansal sistemin düzenlenmesine yönelik düzenlemeler bir para politikası aracı olarak kullanılması yönünde bir eğilim ortaya çıkmıştır. Finansal piyasaların riske dayalı düzenlemeleri yanında var olan yükümlülüklerine dayalı yeni araçlar Merkez Bankaları tarafından para politikası aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu araçlardan biride Basel düzenlemeleridir. Basel düzenlemeleri ilk olarak bankaların riskli varlıklarına göre belirlenen bir sermaye yeterlilik oranı çerçevesinde uygulamaya konmuştur. Bu uygulamanın yapısı 2007-2008 kriziyle birlikte değişmiştir. Herşeyden önce finansal kurumların yükümlülüğüne dayalı yeni bir sermaye yeterlilik kavramı ortaya konmuştur. Bu oran kaldıraca dayalı zorunlu karşılık politikaları için yeni bir dayanak olmuştur. TCMB bu aracı 2013 yılından sonra yeni bir yapısal para politikası olarak uygulamaya geçirmiştir. Bu çalışmada söz konusu aracın etkin bir para politikası aracı olup olmayacağı yönünde ampirik bir uygulamayla analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre söz konusu araç etkin bir para politikası aracı olabilir. Anahtar Kelimeler : BASEL, ADF, KPSS, Birim Kök Testi, Sınır Testi, Para Politikası.
Özet (Çeviri)
The relationship between the effectiveness of monatery policy and financial stability has come forward with the latest global crisis. In the process of crisis, the financial stability, including that in the developed countries, has gained importance with the control and supervision of the banking sector. With the latest crisis, financial stability has come forward as an objective of monetary policy. With respect to this, a trend towards the use of the regulations for the regulation of financial system as a tool for monetary policy has emerged. Next to the regulations based on the risk of the financial markets, the new tools based on the current obligations have been begun to be used as the monetary policy tool by the Central Banks. One of these tools is Basel regulations. Basel regulations are put into practice firstly in accordance with the capital adequacy ratio determined with the banks? risky assets. The structure of this has been changed with 2007-2008 crisis. First of all, a new concept of capital adequacy based on the obligations of financial institutions has been put forth. This ratio has become a new ground for the reserve policies based on leverage. TCMB implemented this tool as a new structural monetary policy after 2013. In this study, whether the questioned tool can become an effective monetary policy tool has been analyzed with an empirical practice. According to the results of the study, the questioned tool can be an effective monetary policy tool Keywords : BASEL, ADF, KPSS, Unit Root Test, Bounds Test, Monetary Policy