Lojistik yetkinliklerinin çalışan performansına etkisi: Üçüncü parti lojistik sağlayıcıları üzerine bir araştırma
The effect of logistics competencies on working performance: A study on the manager of the third party logistics provider companies
- Tez No: 584884
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AKATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ülkelerin ticaret hacmi her geçen gün hızla büyümekte ve gelişmektedir. Bu büyüme ve gelişimin arkasında lojistik sektörü yatmaktadır. Sektörde büyümenin ve gelişimin kalıcı olabilmesi için rekabet avantajı sağlanmalıdır. 21. yüzyıldaki şirketlerin rekabet anlayışının odak noktası nitelikli insan kaynağı olmuştur. Bu bağlamda insan faktörü altın anahtar rolü üstlenmektedir. Lojistik şirketlerinde nitelikli adayların belirlenmesi ve seçiminde en önemli krıter yetkinlik kavramıdır. Bu araştırmanın temel amacı, lojistik yöneticilerinin yetkinlikleri ile performansları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi seçilmiştir. Anket formu yüz yüze ve e-posta aracılığıyla uygulanmıştır. Araştırma Haziran-Temmuz 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin İstanbul kentinde faaliyet gösteren Üçüncü Parti Lojistik (3PL) sağlayıcı hizmeti veren 78 şirkette görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmada 194 lojistik yöneticisinden geri dönüş alınmıştır. Lojistik yetkinliklerinin çalışan performansına etkisinin araştırıldığı bu çalışmada veriler tanımlayıcı frekans analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yapılan regresyon analizinde lojistik yetkinlikleri ile çalışan performansı arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Lojistik farkındalık, genel yönetim, davranış, analitik ve bilişim yetkinliklerinin çalışan performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Çevre yetkinliklerinin çalışan performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Bu araştırma gelecekte nitelikli lojistik işgücünün sağlanmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The trade volume of countries is rapidly growing and developing day by day. The logistics sector is underlies this growth and development. A competitive advantage should be provided for the growth and development in the sector to be permanent. In the 21st century, the competition concept of the companies focused on human resources, In this context, the human factor plays a key role. The most important criterion in the determination and selection of qualified candidates in logistics companies is the concept of competence. Logistic manager consider competences as a positive value factor on working performance that lie behind the advanced use of competences in the sector. The main purpose of this study is to explain the role of logistics manager' competences on working performance. In this study, the survey method was chosen as the data collection tool. The questionnaire form is implemented face to face and via e-mail. The study is conducted between June-July 2019. Manager of 78 companies operating storage and distribution service in the International Transporters' Association in Istanbul consists of the sample of the research. In the study, received feedback from 194 logistic manager. In this study, the relationship between the competencies of logistic managers to working performance was analyzed with the help of descriptive frequency analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis. In the regression analysis conducted for the purpose of the study, it was seen that there is a positive and high correlation between logistic competencies and working performance. It is seen that logistic awareness, general management, behavior, analytical and informatics competencies have a statistically significant effect on working performance. It is found that environmental competencies are not have a statistically significant effect on working performance. It is thought that this research will help to provide qualified logistics workforce in the future.