Muhafazakâr aile yapısındaki kadınların dini hassasiyet ve tutumlarının kadın işgücüne olan etkisi: Çanakkale ili örneği
Conservative families in women's religious sensitivity and attitudes women's employment effect: The case of Çanakkale province
- Tez No: 584885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Geçmişten günümüze kadınların çalışma hayatına atılmasının önünde eğitim, medeni durum, yaş, kayıtdışılık, geleneksel ataerkil toplum yapısı, muhafazakârlık algısı ve dini tutum gibi birçok engelleyici faktör bulunmaktadır. Özellikle nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu Türkiye'de muhafazakâr aile yapısındaki kadınların çalışma hayatına atılımında dini hassasiyet ve tutumları oldukça önemli yer teşkil etmektedir. Çalışmada, Türkiye'de kadınların çalışma hayatına katılmaması sebepleri arasında dini tutumların etkisinin olup olmadığı üzerine Çanakkale İlinde bir araştırma yapılmıştır. Özellikle muhafazakâr aile yapısındaki kadınların dini tutumlarının kadın işgücüne olan etkisinin nasıl olduğuna dair gözlemlerde bulunulmuştur. Bu noktada tez çalışması genel anlamda muhafazakâr aile yapısındaki kadınların dini tutumlarının kadın istihdamını olumsuz yönde etkilediği görüşü üzerine inşa edilmiştir. Çalışma sonunda, Çanakkale İlindeki muhafazakâr aile yapısında yetişen muhafazakâr kadınların dini tutumları sebebi ile işgücüne katılımında oldukça hassas davrandıkları tespit edilmiştir. Ancak son dönemdeki muhafazakâr anlayışa yönelik istihdam politikalarıyla muhafazakâr kadınların işgücüne katılımlarının arttığı da saptanmıştır.“Muhafazakâr Aile Yapısındaki Kadınların Dini Hassasiyet ve Tutumlarının Kadın İşgücüne Olan Etkisi: Çanakkale İli Örneği”isimli tez çalışmasında öncelikle literatür taraması yapılarak konunun kavramsal çerçevesi oluşturtulmuş ve çalışma hayatından uygulamalı çalışmalar ile desteklenmiştir. Çalışmada veri toplama tekniği olarak Likert tipi tutum anketi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ise SPSS 22.0 (Statistical Package For Social Sciences) Windows Paket Programı'ndan istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many preventive factors such as education, marital status, age, informality, traditional patriarchal social structure, conservatism perception and religious attitude. In particular, the majority of the population is Muslim religious sensibilities and attitudes to life breakthrough in the study of women in the conservative family structure in Turkey constitutes a very important place. In the study, among the reasons to participate in the working life of women in Turkey in Canakkale Province conducted a survey on whether the influence of religious attitudes. In particular, observations were made about the effect of religious attitudes of women in the conservative family structure on the female labor force. At this point, the thesis is based on the view that religious attitudes of women in the conservative family structure in general have a negative effect on female employment. At the end of the study, it was found that conservative women who grew up in the conservative family structure in Çanakkale were very sensitive to their labor force participation due to their religious attitudes. However, it has been determined that the participation of conservative women in the labor force has increased with employment policies aimed at conservative understanding in the recent period.“Conservative Families İn Women's Religious Sensıtıvıty And Attitudes Women's Employment Effect: The Case Of Canakkale Provınce”is the thesis primarily related literature in, literature is written in evaluating issues in the framework of information obtained in the continuation of and supported by practical work and work life. Likert type attitude questionnaire was used as data collection technique. SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) Windows Package Program was used in the evaluation of the data obtained from the study.