Özgün baskıresim'de potasyum ferrisiyanür, ferrik amonyum sitrat, gümüş nitrat ve tartarik asit'in kullanımı
Use of potassium ferricyanide, ferric ammonium citrate, silver nitrate and tartaric acid in original printmaking
- Tez No: 584886
- Danışmanlar: PROF. ERGİN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kendine özgü kullanılan malzemeleri, teknikleri, tasarım ve yapılış yöntemleri açısından plastik sanatlar alanında oldukça önemli bir yere sahip olan Özgün Baskıresim, yüksek baskı, düz baskı, çukur baskı ve elek baskı olmak üzere dört ana grupta incelenir. Düz baskı teknikleri içerisinde yer alan bu çalışmada Potasyum Ferrisiyanür, Ferrik Amonyum Sitrat, Gümüş Nitrat ve Tartarik Asit gibi maddeler birbirleri ile belirli oranlarda, belirli bir miktar su içerisinde karıştırılarak ışığa duyarlı bir kimyasal karışım elde edilmiştir. Bu karışım kâğıt üzerine sürüldükten sonra kurumaya bırakılmış, tasarımı yapılan çalışmalar asetat yüzeyine akrilik boya kullanılarak negatifleri çizilmiş, bu çizimler solüsyonlu kâğıt üzerine sabitlenerek ultraviyole ışıkta pozlanmış ve baskıresim elde edilmiştir. Disiplinler arası nitelik taşıyan bu çalışma Türk baskıresim sanatında farklı bir yöntem olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
It is studied in four main groups: original print painting, high print, flat print, pit print and sieve print, which have a very important place in the field of plastic arts in terms of its specific materials, techniques, design and construction methods. In this study, substances such as potassium ferricyanide, ferric ammonium citrate, silver nitrate and tartaric acid were mixed with each other in a certain amount of water, resulting in a light-sensitive chemical mixture. After this mixture was applied on paper, it was left to dry, the designed works were drawn on the acetate surface using acrylic paint, these drawings were fixed on the solution paper and exposed in ultraviolet light and as a result print picture was obtained. This interdisciplinary work has taken its place as a different method in the Turkish Art of printmaking.