Ispanakta vermikopmost ve su yosununun tuz stresi üzerine etkisi
Effects of vermicompost and algae on salt stress in spinach
- Tez No: 584887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tuz stresinin bitki gelişimi üzerindeki olumsuz etkisinin ortadan kaldırılması amacı ile bazı önlemler alınabilmektedir. Bu uygulamalar arasında tuzlu toprakların ıslah edilmesi, tuzlu sulama sularının iyileştirilmesi ve daha kaliteli su kullanımı sayılabilinir. Özelliklede tuzlu topraklarda üretim yapmadan önce organik gübreler ile toprağın organik madde miktarını artırarak tuz etkisi bir miktar azaltılabilmektedir. Ülkemizdeki üretim arazilerinde organik madde olarak yanmış ahır gübresi çok eskiden beri kullanılmaktadır. Ancak günümüzde solucan gübresi ve yosun gibi organik maddelerde kullanılmaya başlanılmıştır. Yapılan çalışmada tuz uygulamalarının 50 ve 100 mmol dozlarının bitkiler üzerinde olumsuz etkisine solucan gübresi ve yosun ortamlarının ne kadar fayda sağlayacağı incelenmiştir. Çalışma tesadüf parselleri faktöriyel deneme desenine göre dört tekrarlı olarak dizayn edilmiştir. Ispanak çeşitleri olarak Matador ve Catrina standart ıspanak tohumları % 50 oranında toprak ve solucan gübresi, % 50 oranında toprak ve su yosunu ile sade toprakla doldurulmuş 2 litrelik saksılara ekilmiştir. Çalışma sonucunda Solucan gübresi ortamındaki bitkilerin tuz dozlarından daha az etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to eliminate the negative effects of salt stress on plant growth, some measures can be taken. Among these the applications include rehabilitation of salty soils, improvement of salty irrigation water and use of higher quality water we can reduce the effects of salt by increasing the amount of organic matter in the soil with organic fertilizers, especially before producing in salty soils. Farmyard manure has been used as organic matter in the production areas in our country for a long time. However, today vermicompost and algae have started to be used in organic meterials such as. In the study, the benefits of vermicompost and algae applications were investigated on spinach plants applied with 50 and 100 mmol salt The study was designed as completed randomized plots with four replications according to factorial trial design. The seeds of the spinach varieties of Matador and Catrina standard spinach seeds were sown to in 2 liter pots contain % 50 soil and vermicompost, % 50 soil and algae or plain soil was planted in 2 litter pots, as a result of study, it was determined that plants in the environment of vermicompost were affected less in the salt doses.