Örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ilişkisi: İstanbul'da A grubu seyahat acentaları üzerine bir araştırma
The relationship of organizational trust and organizational commitment: A research on group A travel agencies in İstanbul
- Tez No: 584904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Emek yoğun bir sektör olan turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerde; örgütsel yapının en önemli unsuru, elbette ki insan unsuru yani işgörenleri olacaktır. Bu durumdaki bir işletme yapısal bütünlüğünü korumak ve varlığını sürekli kılmak için işgörenlerin devamlılığını sağlamak ve iş devri hızını düşük tutmak isteyecektir. Bu ise ancak işgörenin işletmeye yönelik bir çeşit bağlılık geliştirmesiyle mümkün olacaktır. Bireylerin, parçası oldukları örgütsel yapılara yönelik geliştirdiği bu bağlılık duygusu 'Örgütsel Bağlılık' olarak adlandırılmaktadır. Örgütsel bağlılık; farklı sebeplere dayalı olarak ve farklı biçimlerde gerçekleşebilmektedir. Çalışmamız;“Örgütsel Güvenin Örgütsel Bağlılık Üzerindeki Etkileri: İstanbul'da A Grubu Seyahat Acentaları Üzerine Bir Araştırma”başlığında olup, işgörenlerin örgütsel güven duygusuna sahip olmalarının örgütsel bağlılıklarıyla olan ilişkisini ölçmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the tourism sector which is a labor intensive sector; employees will be the most important element of the organizational structure. in order to maintain the structural integrity of a business and maintain its existence, it will want to ensure the continuity of its employees and to keep the speed of business low. This will only be possible if the employee develops some kind of loyalty to the company. This sense of commitment developed by individuals towards the organizational structures they are part of is called 'organizational commitment'. Organizational commitment ; can take place for different reasons and in different forms. Our study; 'The effects of organizational trust on organizational commitment: a research on group A travel agencies in Istanbul' aims to measure the relationship of employees' organizational trust and organizational commitment.