Multi-criteria decision making in site selection for nuclearpower plants
Nükleer güç santralleri inşaat sahası seçiminde çok kriterli karar verme
  1. Tez No: 584903
  2. Yazar: BERNA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DENER AKKAYA, PROF. DR. MEHMET SEMİH YÜCEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Nükleer enerji önemli bir alternatif enerji kaynağıdır. Ancak Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaası, çevresel, ekonomik, sosyoekonomik, güvenlik ve sağlık gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmayı gerektirir. Dolayısıyla, inşaat sahası için en uygun alanı seçmek çok kriterli bir karar verme problemidir. Sismik tehlike, sağlık ile ilgili tehlikeler, nüfus, çevresel şartlar ve su kaynaklarının varlığı (soğutma amaçlı) değerlendirilmesi gereken temel kriterlerdendir. En uygun sahanın seçilmesine olanak sağlayan olasılıksal metotlar, olasılık hesabı, güvenilirlik, yararlılık ve çok kriterli karar verme araçlarını kullanır. Bu çalışmada, geliştirilen metodolojinin uygulamasını göstermek amacıyla, Türkiye'de bulunan iki aday nükleer güç santrali alanı, Mersin-Akkuyu ve Sinop-Abalı, incelenmiştir. Bu iki alanın değerlendirilmesinde ana faktör olarak sismik tehlike göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmada, çeşitli belirsizliklerden dolayı, olasılıksal sismik tehlike metodolojisi kullanılmıştır. Saha seçimi için önemli olan aşırı rüzgar tehlikesi, tsunami tehlikesi, tesislere uzaklık, ve nüfus yoğunluğu gibi diğer kriterler belirlendikten sonra, çok kriterli karar analizi uygulanmıştır. Kriterleri sağlayan alternatif sahalar belirlenmiş ve kullanılan metodun sonucu olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nuclear energy is an important alternative energy source. However the construction of nuclear power plants (NPP) requires the consideration of various factors, such as environmental, economic, socioeconomic, health and safety. Accordingly, selection of the most suitable site for the construction of a nuclear power plant yields to a multi-criteria decision making problem. Seismic hazard, environmental conditions, population, health hazards, availability of water resources (for cooling purposes) are among the main factors which should be taken into consideration. The probabilistic methodology leading to the identification of the optimal alternative site will utilize probability, statistics, reliability, utility and multi-criteria decision making tools. In illustrating the implementation of the methodology that is developed in the study, two candidate NPP sites in Turkey are considered, namely, Mersin-Akkuyu and Sinop-Abalı. In the evaluation of these two sites, seismic hazard is taken as the main factor. Because of various sources of uncertainties, probabilistic seismic hazard methodology is used in the study. After identifying the other important criteria like extreme wind hazard, tsunami hazard, distance to facilities, population density etc. for site selection, multi-criteria decision analysis is utilized. The optimal alternative site which fulfills the selected criteria is identified and recommended as the output of the methodology.