Ağrı Balık Gölünde yakalanan göl alabalığının Salmo trutta labrax natio lacustris (Slastenenko, 1955) populasyon yapısı, büyüme özellikleri ve et veriminin araştırılması
Growth properties of Salmo trutta natio lacustris (Slastenenko, 1955) caught from Lake Balık
- Tez No: 58492
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Ağrı Doğubeyazıt Balık Gölünden yakalanan Sahno trutta labrax natio lacustris (Slastenenko, 1955) balığının populasyon yapısı, büyüme özellikleri, çeşitli vücut kasımlarının toplam ağırlıktaki % paylan ve araştırma bölgesi suyunun bazı fiziko kimyasal parametreleri incelendiği bu araştırmada, balık örnekleri Aralık 1996 Haziran 1997 arasında toplanmıştır. Populasyonda yaş kompozisyonu I-VH yaşlar arasında dağılım göstermiş olup, % 44, 62 ile I. yaş grubunun dominant olduğu gözlenmiştir. Populasyonu % 55,39 unu cinsiyeti belli olmayanlar, % 23.08 ini dişiler % 21, 53 ünü erkekler oluşturmaktadır. Yaşlara göre cinsiyetler arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (p>0,05). İncelenen 65 bireyde, ortalama çatal boy 26.49 cm, ortalama canlı ağırlık, 311,42 g olarak tesbit edilmiştir. Yaşlara göre cinsiyetler arasındaki fark, çatal boy ve canlı ağırlıklar bakımından önemsiz bulunmuştur (p>0,05).Boyca ve ağırlıkça oransal ve spesifik büyüme en yüksek IH. yaşta gerçekleşmiştir. Boy ağırlık ilişkisi“ en küçük kareler metodu”ile hesaplanmış olup eşitlik Log (W) = l,4323+2,596xLog FL (Çatal Boy) olarak bulunmuştur. Ortalama kondüsyon faktörü 1.167 olarak hesaplanmış ve cinsiyetler arasındaki farkın önemsiz olduğu gözlenmiştir. Çeşitli vücut kısımlarının toplam ağırlıktaki % oranı, erkek+dişi bireylerde et randımanında % 72,51-80-51, karaciğerde % 1,36-1,65, iç organlarda % 13,11-28,41, baş ağırlığında % 9,09-11,79 yüzgeç ağırlığında da %1,25-1.90 arasında değişmektedir. Göl suyunun sıcaklığı (Mart-Haziran ) -1,5 ile 15 °C arasında pH 7,9 - 8,6 sertlik ise Fransız sertliği cinsinden 9,01-12,5 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The population structure, growth properties of Salmo trutta labrax natio lacustris (Slastenenko, 1955) caught from Lake Balık and some physical and chemical parameters of water were examined. For this purpose fish samples were taken between December 1996 and June 1977. The age composition of population varied I. and VU. ages, and the most abundant age group was the first age group (44, 62 % ). The population was composed of (55, 39%)immature fish, (23,08 %) females and (21,53 %) males and the differences between sexes were not statistically, significant (p>0,05). The mean fork lenght and the mean body weight of examined 65 individuals were 26,49 cm and 311, 42 g respectively. The differences between sexes according to age groups for fork lenght and weight were not statistically, significant (p>0,05). The Length-Weight relationship of population was calculated by least squeres method and the logarithmic equation was found as Log W= 1,4323 + 2,596x Log FL (Fork legth. ). The mean condition factor of population was found as 1,167, and the differences between sexas were not statistically, significant. (p>0,05).. Carcas yield, hepatosometik index (HSI), offals weight head weight, fins weight were calculated as 72,51-80,51 %, 1,36-1,65 %, 13,11-28,41%, 9,09-11,79%, 1,25-1,90 %, respectively. (Males+females) In Lake Balık, temparature ranged between -1,5 and 15°C (December-June), the pH and hardness of water ranged between 7,9-8,6 and 9,01-12,5 FrS, respectively.