Siyah alaca buzağıların rasyonlarında süt yerine süt ikame yeminin kullanılabilme olanakları
Possibilities of the replacment of whole milk by milk substitues in the rations of holstein friesian calves
- Tez No: 58493
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. METE YANAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen buzağılar, % 100 tam yağlı süt, % 50 tam yağlı süt-% 50 süt ikame yemi ve % 100 süt ikame yemi olmak üzere üç farklı sıvı rasyonla beslenmiştir. Verilen sıvı rasyonlann miktarları doğum ağırlıklarının % 10'u oranında olup 63 gün süre ile buzağılara içirilmiştir. % 100 tam yağlı süt (Grup A), % 50 tam yağlı süt + % 50 süt ikame yemi (Grup B) ve % 100 süt ikame yemi (Grup C) gruplarındaki buzağıların doğum ağırlıktan sırasıyla, 36.30±1.18, 37.50±1.18 ve 36.00±1.18 kg olarak bulunmuştur. Grup A, B ve C deki buzağıların sütten kesim ağırlıkları ise sırasıyla, 65.60±2.65, 65.70±2.65 ve 61.60±2.65 kg olarak tespit edilmiştir. Dört ve 6 ay ağırlıkları gruplarda sırasıyla, 100.90±2.93, 140.75±3.69; 101.60i2.93, 140.90±3.47 ve 91.40±2.93, 132.40±3.47 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Holstein Friesian calves reared in the Research Farm of Agricultural Collage at Atatürk University were fed three different liquid rations namely 100 % whole milk, 50 % whole milk-50 % milk replacer and 100 % milk replacer The amount of liquid diets was calculated as 10 % of the birth weights of calves and offered to calves for 63 days. Birth weights of calves in the group of 100 % whole milk (Group A), 50 % whole milk- 50 % milk replacer (Group B) and 100 % milk replacer (Group C) were found as 36.3-0±1.18, 37.50Ü.18 and 36.00Ü.18 kg respectively. Weaning weights of calves in group A, B and C were 65.60i2.65, 65.70i2.65 and 61.60i2.65 kg respectively. Four and 6 months weights were 100.90i2.93, 140.75i3.69 kg for calves fed group A; 101.60i2.93, 140.90i3.47 kg for calves fed group B, 91.40i2.93, 132.40i3.47 kg for calves fed milk replacer respectively. Differences among treatment groups for weights determined at birth, weaning and 6 months of age were not significant, but the differences among treatment groups for 4 months weight were significant (P< 0.05). The average daily weight gains determined between birth and 6 month of age for calves fed 100 % whole milk, 50 % whole milk-50 % milk replacer and 100 % milk replacer were 577.88Ü9.33, 574.00il8.23 and 535.30Ü8.23 kg respectively. Differences among treatment groups were found to be insignificant. In the preweaning period, total liquid diet consuption based on dry matter of feed for per kg weight gain were 1.17±0. 1 1 kg for calves in group A; 1.13i0.11 kg for calves in group B and 1. 1 5i0. 1 1 kg for calves in group C received milk replacer. In the 6 month of age, body measurements of calves in group A, B and C were found as 96.17il.07, 97.20il.0l, 93.90il.01 cm for body length; 90.25i0.85, 89.80i0.80, 87.60i0.80 cm for height at withers; 40.67i0.50, 40.l0i0.47, 38.70i0.47 cm for chest depth; 117.25il.26, 117.00il.19, 114.50il.19 cm for hearth girth; 13.60i0.23, 13.40i0.22, 13.20i0.22 cm for front shank circumference.