Destinasyon çekiciliği olarak gastronomi turizmi: Çanakkale örneği
Gastronomy tourism as a destination acttactiveness: A case of Çanakkale
- Tez No: 584926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Destinasyonlar arasında her geçen gün artan rekabet, destinasyonları farklı turistik çekiciliklere yönlendirmektedir. Bu rekabet durumunda ortaya çıkan çekiciliklerden biri de o destinasyona ait yerel ve kültürel mutfak kültürüdür. Bu mutfak kültürünün sonucunda ortaya çıkan Gastronomi Turizmi, rekabette farklılık yaratıp ön plana çıkmayı amaçlayan destinasyonlar için cazip bir fırsat olmaktadır. Çünkü bir destinasyonu ziyaret eden turistler o destinasyonun sahip olduğu mutfak kültürü ile de ilgilenmektedir. Gastronomi turizmi gelen turistlerin yeme içme ihtiyacının sonucu olarak destinasyonlar tarafından geliştirilen bir turizm ürünüdür. Destinasyonlar turistik çekiciliğe yön vermede, gastronomik değerlerini ortaya çıkarmakta, tanıtmakta ve pazarlamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2017 yılında Gastronomi Turizmi Derneği'nin destekleri ile gastronomiyi bir turizm çeşidi olarak kabul etmiştir. 2018 yılının ise Troia Yılı kabul edilmesiyle birlikte Çanakkale destinasyonu önemli bir fırsat yakalamıştır. Bu çalışmada gastronomi turizminin Çanakkale'de turistler için çekicilik oluşturup oluşturmadığını incelemek için destinasyona gelen yerli ve yabancı turistlere yönelik anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları neticesinde elde edilen bulgular analiz edilmiş, analiz sonuçlarına ortaya çıkan durumlar tablo haline getirilerek yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each passing day, Increasing competition between destinations, make these destinations to find a different touristic attraction. One of the resulting attractiveness of this competition case is that local and cultural culinary culture of these destinations. As a result of this culinary culture, Gastronomy tourism becomes an attractive opportunity for destinations that want to make a difference in competition and come to the forefront. Because, tourists who visit a destination are also interested in culinary culture of these destinations. At this point, gastronomy tourism has been developed by the destinations as a result of the need of the tourist's food beverage. Destinations reveal, promote and market their gastronomic values. The ministry of culture and tourism recognized the gastronomy as a kind of tourism with the support of the gastronomic tourism association in 2017. With the year 2018 being the year of the Troia, Çanakkale destination had an important opportunity. In my study, a survey was conducted for tourists visiting the destination to see if gastronomy tourism has attracted tourists to Çanakkale. The findings obtained from the survey questions were analyzed and the situations that emerged according to the results of the analysis were written and tabulated.