Fine dining restoranların gastronomi turizmi açısından şehir markalaşmasına etkisi: İstanbul örneği
The impact of fine dining restaurants on city branding in terms of gastronomy tourism: Istanbul example
  1. Tez No: 928533
  2. Yazar: GÜLŞAH BÜYÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada İstanbul ilinde fine dining restoranların gastronomi turizmi açısından şehir markalaşmasına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında görüşme tekniği tercih edilmiştir. Bu kapsamda, yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilerek toplamda 8 şef ile görüşme yapılmıştır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemiyle işlenmiştir. Eksensel kodlama kullanılarak veriler arasındaki farklılıklar belirlenmiş ve son aşamada seçici kodlama ile temalar oluşturulmuştur. İstanbul'un sahip olduğu yemek kültürü, şehrin gastronomi turizmi açısından önemli bir çekicilik unsuru olarak görülmekte olup, marka değerinin oluşmasında gastronominin kilit bir role sahip olduğunu ortaya konulmaktadır. İstanbul'da yerel ve uluslararası mutfak kültürlerinin buluşması, şehri gastronomi turizmi açısından benzersiz bir destinasyon haline getirmektedir. Sonuç olarak, İstanbul'daki fine dining restoranlar, şehir markalaşmasında kilit bir rol oynamaktadır. Fine dining restoranlar şehir markalaşmasına yemek ve servis kalitesini artırarak yüksek standartları sürdürmesi, misafir memnuniyetine önem vermesi, yerel ürünleri kullanarak özgünlük sağlaması, sürdürülebilir mutfak uygulamaları benimsemesi ve şefler arası iş birlikleri gibi temalarla katkılar sunmaktadır. İstanbul'daki fine dining restoranların müşteri kitlesinde gastronomi turistlerinin önemli bir yer tuttuğunu ve gastronomi turizmi açısından bir marka haline gelmesi için turist memnuniyetine önem veren bir hizmet anlayışının önemi vurgulanmaktadır. İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliği, restoranların menülerinde yer bulmaktadır. Fine dining restoranlar, yüksek hizmet kalitesi, yerel ve sürdürülebilir malzeme kullanımı, sosyal medya tanıtımları ve turist çekiciliği gibi unsurlarla İstanbul'un marka değerini artırmaktadır. Fine dining restoranların sunduğu yüksek kaliteli yemek deneyimi, sosyal medya etkisi, ödüller ve gastronomi turizmine yönelik rotalar oluşturulmasının İstanbul'un uluslararası gastronomi sahnesinde tanınmasına katkı sağladığı ve şehrin marka değerini artırdığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used to evaluate the effect of fine dining restaurants on city branding in terms of gastronomy tourism in Istanbul. Interview technique was preferred in data collection. In this context, a semi-structured interview form was developed and a total of 8 chefs were interviewed. The collected data was processed with the content analysis method. Differences between the data were determined using axial coding and themes were created with selective coding in the final stage. The food culture of Istanbul is seen as an important attractive element in terms of the city's gastronomy tourism, revealing that gastronomy has a key role in the formation of brand value. The meeting of local and international culinary cultures in Istanbul makes the city a unique destination in terms of gastronomy tourism. As a result, fine dining restaurants in Istanbul play a key role in city branding. Themes such as maintaining high standards by increasing food and service quality, giving importance to guest satisfaction, providing originality by using local products, adopting sustainable kitchen practices and collaborations between chefs contribute to city branding in fine dining restaurants. He emphasizes that gastronomy tourists have an important place in the customer base of fine dining restaurants in Istanbul and that a service approach that prioritizes tourist satisfaction is important for becoming a brand in terms of gastronomy tourism. Istanbul's historical and cultural richness finds a place in the menus of the restaurants. Fine dining restaurants increase the brand value of Istanbul with elements such as high service quality, use of local and sustainable ingredients, social media promotions and tourist attraction. He emphasized that the high-quality dining experience offered by fine dining restaurants, social media influence, awards and the creation of routes for gastronomy tourism contribute to Istanbul's recognition in the international gastronomy scene and increase the brand value of the city.