Aygır Gölünde (Dumlu-Erzurum) yaşayan yerli alabalıkların (Salmo trutta L.) populasyon yapısı, büyüme özellikleri, kan parametreleri ve göl suyunun bazı fiziko-kimyasal parametrelerinin incelenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 58494
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Aygır Gölünde yaşayan yerli alabalıkların {Salmo tnıita L.) populasyon yapısı, büyüme özellikleri, kan parametreleri ve göl suyunun bazı fiziko-kimyasal parametrelerinin incelenmesi amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu amaçla su örnekleri Haziran, Ağustos ve Ekim 1996 aylan arasında, balık örnekleri ise Haziran ve Ağustos 1996 tarihlerinde alınmıştır. Populasyonda yaş kompozisyonu II- VI yaşlar arasında dağılım göstermiş olup, % 58.6 lık oranla II. yaş grubunun dominant olduğu gözlenmiştir. Populasyonun % 21.00' ini dişiler, % 79.00' unu ise erkekler oluşturmuştur. Yaşlara göre cinsiyetler arasındaki fark önemlidir (p 0.05). Omur sayısı 56-57 arasında tespit edilmiştir. Bu özellik Anadolu sularında yaşayan alt türlerden Salmo trutta macrostigmc? ya has bir karakter olmaktadır. Araştırma süresince su sıcaklığı 6.5 ile +16.5 °C arasında değişmiştir. Suyun sertliği 5.0- 7.0 FrS, pH* sı 6.7-8.0 değerleri arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The population structure, growth properties, blood parameters of native trouts (Salmo trutta L) caught from Lake Aygır, and some physico-chemical parameters of water were examined. For this purpose, fish samples were taken in June and August 1996, water samples were taken in June, August and October 1996 The age composition of population varied between II and VI ages, and the most abundant age group was the second age group (58.6%). The population was composed of 21.0 % females and 79.0 % males and the differences between sexes were statistically significant (p0.05). In Lake Aygır, temperature ranged between 6.5 ile +16.5 °C. The hardness and pH of water ranged between 5.0-7.0 FrS, and 6.7-8.0 respectively.