Maternal psychological control and child temperament as predictors of preschoolers' internalizing problems: Mediating role of guilt proneness
Okul öncesi dönemde çocuğun içselleştirme davranışlarını yordamada anneden algılanan psikolojik kontrolün ve mizacın rolü: Suçluluk hissetmeye yatkınlığın aracı rolü
- Tez No: 911982
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, anneden algılanan psikolojik kontrolün okul öncesi donemde çocuğun içselleştirme davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Çocuğun suçluluk hissetmeye yatkınlığının bu ilişki üzerindeki aracı rolü incelenmiştir. Bu çalışmanın bir diğer amacı da anneden algılanan psikolojik kontrolün ve çocuğun mizaç özelliklerinin etkileşiminin çocuğun suçluluk hissetmeye yatkınlığı üzerindeki etkisini incelemektir. Katılımcılar Ankara ve Bolu‟da yaşayan yaşları 52-78 ay arasında değişen 100 çocuk ve annelerinden oluşmaktadır. Anneler çocuklarının içselleştirme davranışlarını, suçluluk hissetmeye yatkınlığını ve mizacını değerlendiren ölçekleri doldurmuşladır. Çocuklar ise suçluluk hissetmeye yatkınlığı ve anneden algılanan psikolojik kontrolü ölçmeyi amaçlayan iki uygulamaya katılmışlardır. Bu çalışma için 3 farklı regresyon analizi yapılmıştır. Ilk analizin amacı, çocuğun kendini değerlendirmesine dayananan suçluluk hissetmeye yatkınlığının yordayıcılarını belirlemektir. Ikinci analizin amacı annenin değerlendirmesine dayanan çocuğun suçluluk hissetmeye yatkınlığının yordayıcılarını belirlemektir. Son analizin amacı ise çocuğun içselleştirme davranışlarının yordayıcılarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Parenting has been found to be an important determinant of child adjustment. Parental use of psychological control has been linked with children‟s internalizing problems during preschool years. The first aim of the present study was to investigate the relation between perceived maternal psychological control and preschoolers‟ internalizing problems. In addition, the mediating role of children‟s guilt proneness on that relation was examined. Moreover, the role of parenting and child temperament interaction in determining child outcomes has been well documented by research. The second aim of the current study was to investigate how interaction of perceived maternal psychological control and child temperament would have an effect on child‟s guilt proneness. To accomplish these aims, 100 preschoolers aged between 52 to 78 months and their mothers participated in the study. Children‟s assessment of perceived maternal psychological control and guilt proneness were conducted one by one at the kindergartens located in Ankara and Bolu. The mothers were required to rate their children on the questionnaires of child temperament, guilt proneness and internalizing problems. On the contrary to what was expected, the results revealed no relationship between perceived maternal psychological control and child‟s internalizing problems. Consequently, the expected mediating role of child‟s guilt proneness was not statistically analyzed. Moreover, in contradiction to what was expected, interaction of perceived maternal psychological control and child temperament did not have an effect on either child‟s guilt proneness, or internalizing problems.