Oltu Çayı (Çoruh Nehri)'nin bazı parametrelerinde yıllık değişimler ve bu suda yaşayan Capoeta tinca (Heckel, 1843) (Pisces-Siraz Balığı) balığının biyo ekolojisi ve et analizleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 58495
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Ağustas,19^Temmuz£6 tarihferi arasmda Çoruh Havzaa Olu Caymdan (41° 41* 4? EMO0 46* 51" K) yakalaım 913 adet Gapoeto/öKöO soouçtoaşağdaüzederarâîtir. !-SuyunMcsdö7elderirıdenhıland^^ 26 °Q acakÜklan arasmda ise paralellik tespit edilmiştir. Kimyasal özerklerden; kalsiyum 4435iö,05mg/L, magnezyum 22,84+0,06 mgi pH 8,04+0,06, sertlik 20,89±1,17 FrS, toplam alkafinite 188,18425,85 mg/l CaCO^korriuldivte351.87B8.60unix^ca^ befirfemnştir. 2-Populasyonda yaş tfağflımînın I+-XII+ araanda değiştiği ve en kalabalık yaş grubunun D3+ olduğu befijeınıişdr. Populasyon % 55,75 edsekier, % 4^ oUuğutespft edilmiştir (pO.05). 3-Populasyorıda I+veXII+yaştakiiİ3ii^ortalamaça^ ağdıkları ise saasryla 12,09 g ve 838 g olarak beidentriştk CSosçdler atasaxlaki Mm D+ ve IV+ yaşlarda boyca, n+vIV+ ve V+yaşlanhağBÖû^bü}^^ En yüksek oransal ve spesifik büyüme genelde ikinci yaşta meydana gelmiştir. Boy-ağıdık işkisnnı yaşlara ve nEVsimlere göre degşmekfe beraber, erkekferde W=Ü014*SLSBI), dişibde VMifWM?25, genelde ise W=0,009&dPL3fl82 olarak hesapîarraştir. Kon%on aktörü genekfe 1,290+0,006, erkekferde i;297+Ö,008 dişilerde ise 1281Ü),009 şeklindedir. Von bertalar# büyüme (farldamlerirtin erkeklerde Lr61SQx(l-e~ şekBndeokk^hesapksrBşür. 4Jtopulasyon& cinsi olgunkığ^ ulaştiğı MayBrHaaran aylamda yumurta baakmarm gesçekleşt© tespk edih^. Ksysd yumurta verini 55611833 adet,bimki!ogıtaırayuniBtaverm 5-Bahkbnn et verimleri erkeklerde %64,74, dişflerde ise %64,86 olarak befijenmsş olup, erkek ve dişfler arasındaki iark istatistiki olarak önemsiz bubnmuştur (p>0,05). Fltaröı kimyasal kompozisyonlarım be %l.l&+0.02 kül, %1837ÜX15 temprotein, %7938i020 su, %20.62+J):20 kurumadde ve %1.59iö.l5 ham yağmoluşturoı^be&iennişrk.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Capoeta tinea (HeckeL, 1843) that is in number of 913 and 16 other diflsEtt water samples collected fiom CoruhBashOtoStreammbetweentte 1996 1- Turiiditythat e aphyskdfeatınE varied ö water (6-26 °Q was observed. Chemical feature such as calcium, magnesium, pH, badness, total aka&fiy, conductivity, organic matter woe observedto be as4435dft05n]g4,22,84±0^n^ 8,(Mifl,0^2a89±ia7 RS, 188,18^,85 mg4CMX\351.87:B8.60umh^ 2- lbs distribution of age h population varied between 1+ and XH+, the number of age group ÜT*- was observed to be higher. Tie population was made of 55,75% males and 4425 %fenales,andthecSferences two sexes were statistically sigriifbant (pO.05). 3- M^:foricJengthsof ÜBÖdivüualsatlfaeageof I+andXH+mlhepopulationwere 9,56(FL)cmsand40 (FL) cms respectively. JVfeantotal weight of me mdividuals atteageof 1+ and Xtt+ia population were 12,09 grams, and 838 grans respectively. Differences betwem sexes were statistically sş^ age groups n+andIV+. Total wesht were statistically s^nificantmage groups D+,^ higtoproportbi^arrispscifc growth weight correlation varied with ages and seasons, mey were cahifateri to be WK),0144xEL2,950 for males, W=O,009dîJy2S for females and for total population WKX0098xFL3fle. The confthn Ğctors wee 1297±0.008 for males, 1281+0,009 for femafes and 1,290+0,006 in total population. Von batalanfly growth equations were cabufated as I^l^W****^ and Wf^282459x(l^pi^ÜX9f54 for males, l^^l^^^ml WH348,84andtfaediuaaju; betweenmales and iiernalesB nc* statistically %asb, 1837+0,15 %protein, 7938±020% water, ^6210,02% dry matter and l,59i0,15 %fit