Kentsel dönüşüm finansmanının sorunları: Kahramanmaraş örneğinde kentsel dönüşüm kredisi
The problems of urban transformation financing: Urban transformation credit in the example of Kahramanmarash
  1. Tez No: 584959
  2. Yazar: MEVHİBE KISAKÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEVHER MARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kentsel dönüşüm projeleri yapıları itibari ile çok yüksek maliyetler içeren projelerdir. Kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesinde görev alan müteahhitlerin yaşadıkları finansman problemleri, kentsel dönüşümün başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi önündeki önemli bir engeldir. Bu çalışmanın genel amacı, Kahramanmaraş İl'inde faaliyet gösteren müteahhitler örneğinde kentsel dönüşüm faaliyetlerinde yaşadıkları finansman sorunlarını tespit etmektir. Araştırma kapsamında 2019 yılında Kahramanmaraş İl'inde faaliyet gösteren 300 müteahhite bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın örnekleminde olasılıklı olmayan kartopu örneklem türü seçilmiştir. Anket verileri IBM Statistics v.21 adlı istatistik paketinin betimleyici ve yorumlayıcı istatistiki tekniklerinin kullanılmasıyla analiz edilmiştir. Bulgulara göre, finansmanın müteahhitlerin projeleri üstlenmelerinde engel teşkil edici seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca diğer önemli bir problem ise doğrudan finansman problemi olarak görülmeyen ancak dolaylı olarak finansman olanaklarıyla ilgili yasal boşluklar olarak tespit edilmiştir. Müteahhitlerin demografik özelliklerinin kentsel dönüşüm problemlerini değerlendirme açısından önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, kentsel dönüşümde finansman problemlerinin müteahhitler tarafından algılanış şeklini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban transformations are projects consisting of high infrastructure costs because of their inherent. There is an essential obstacle in relation with the implementation of the urban transformations as financial problems experienced by contractors taking charge in the implementation of the urban transformations. This paper aims to determine the financial problems that contractors working in the city of Kahramanmarash have regarding urban transformations. The poll was conducted by three hundred contractors working in the city of Kahramanmarash in the year 2019 the scope of this paper. The snowball sampling method has been chosen as a non-probability sampling method for this poll. The poll data are analyzed by statistical techniques which are part of the IBM Statistics v.21 as descriptive and explicative research. Findings show that financial problems pose an obstacle for contractors to undertake urban transformations projects. The other important problem is that there is legal loophole regarding finance problems opportunities which are not seen as directly but indirectly seen. It has been concluded that the demographic characteristics of the contractors are important concerning the evaluation of urban transformation problems. The results obtained in the pull are important in terms of the perception perspective unearthed by contractors regarding the financial problems of the urban transformations.