Yetişkin bireylerde sosyal fobi ile fonksiyonel olmayan tutumların arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of relations between social phobia and unfunctional attitudes on adults
- Tez No: 585000
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKŞİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma kapsamında, yetişkin bireylerin sosyal fobi ile fonksiyonel olmayan tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç ile birlikte yetişkin bireylerde sosyal fobi düzeyleri ile fonksiyonel olmayan tutumlarının demografik özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örneklem yöntemi ile 179'u (%52) kadın ve 165'i (%48) erkek olmak üzere toplam 344 yetişkin bireyin katılımı ile gerçekleşmiştir. Veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografi Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde IBM SPSS Statistics 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yetişkin bireylerin fonksiyonel olmayan tutumları ile sosyal fobi belirti düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların sosyal fobinin kaçınma alt ölçeğine göre çalışmayan yetişkin bireylerin çalışan yetişkin bireylere göre kaçınma düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmadaki erkek katılımcıların fonksiyonel olmayan tutumları kadın katılımcıların fonksiyonel olmayan tutumlarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer bir sonuç ise çalışmayan yetişkin bireylerin fonksiyonel olmayan tutumlarının çalışan yetişkin bireylerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuçları ile ilgili bilgiler araştırmanın sonuç ve tartışma bölümünde daha detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of research, the relationship between the dysfunctional actions of adult individuals experiencing social phobia symptoms was examined. Also, demographic characteristics of adult individuals with social phobia and dysfunctional attitudes were examined. The sampling of the research was actualised by simple convenience sampling method with the participation of 344 adult individuals (179 (52%) women and 165 (48%) men. Socio-Demography Information Form, Liebowitz Social Phobia Symptoms Scale and Non-Functional Attitudes Scale were used as data collection tools. IBM SPSS Statistics 22 package program was used for data analysis. In the results obtained in the research, a significant positive correlation was found between the dysfunctional attitudes of adult individuals and social phobia symptom levels. Participants were found to have higher levels of avoidance than adult working adults who did not work according to social phobia avoidance subscale. The non-functional attitudes of the male participants in the research were higher than the non-functional attitudes of the female participants. Non-functional attitudes of non-working adults were found to be higher than working adults. The results of the study and detailed information were evaluated in more detail in the conclusion and discussion section of the study.