Otoetnografık tarihsel üstkurmaca: Göç, bellek ve geri dönüş üzerine bir anlatı
Autoethnographic historical metafiction: A narrative searching for migration, memory and returning
  1. Tez No: 585034
  2. Yazar: OZAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
21. yüzyıl yeni göç dalgalarıyla birlikte; aslında benzer biçimde Balkan Harbi ve 20.yy'ın ilk yarısına kadar devam eden I. ve II. Dünya Savaşı'nın travmatik ve anlatılamaz gibi görünen yapısı ile yeniden gerçekliğin, tarihin ve belleğin temsil sorununa sürüklenmiş gözükmektedir. Anlatıların, tarihin ve belleğin bittiğine dair çözümlemelere karşı, son yirmi yıllık dilimde 'olasılıklar', 'üst anlatılar', 'özdüşünüm' gibi salınım yapabilecek ve metamodern gibi yeni yönelimler üzerinde duran üçüncü kuşakların tekrar uyanışına sahne olmaktadır. Üçüncü kuşakların kendi coğrafya ve tarihlerine bakışını ortaya çıkarabilecek bu yeniden dönüş / eve dönüş olasılığı, otoetnografinin özneye sunduğu geniş anlatı olanaklarıyla temsilin nasıl olabileceği üzerinde düşünmeye çalışır. Ancak, otoetnografi temsil krizini ve postkolonyal anlatıları sadece performatif yazın alanında mümkün kıldığı için, bu çalışma metodolojiyi sanat temelli soruşturma ile birleştirerek bir üst anlatı denemesini önermektedir. Her iki yaklaşımın bir araya getirilmesi ile üçüncü kuşak temsilin alternatif olarak nasıl olanaklı olduğu; böylesine bir metodolojinin hangi kuram ve stratejilerle (metamodern, geri dönüş ve tekrar -re-, yapısöküme sokma -de-) nasıl görünür kılınabileceği 'otoetnografik üst anlatı' denemesi ile önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 21st century seems to have been driven back into the problem of representation of reality, history and memory with new waves of migration, similarly with the traumatic and inexpressbile structure of the Balkan War and World War I and II which continued until the fist half of the 20th century. Against the analysis of the end of narratives, history and memory, the third generation has been awakening again in the last two decades by focusing on oscillations like 'possibilities', 'meta narratives', 'self-reflexivities' and new movements 'metamodernism'. The possibility of this homecoming/return, which may reveal the view of the third generations to their geography and history, tries to reflect on how representation can be represented by the wide narrative possibilities offered by autoethnography. However, as the autoethnography makes the representation crisis and the postcolonial narratives possible only in the field of performative narrative, this work proposes a meta narrative dissertation by combining the methodology with art-based inquiry. By combining both approaches, how the representation of the third generation is possible; how such a methodology could be made visible by theories and strategies (metamodern, return, repeat –re-, deconstruction –de-) has been proposed by the dissertation of 'autoethnographic meta narrative'.