Şemseddin-i Sivâsî Mevlidi'nin Iğdır nüshası üzerine bir araştırma
Analysis of the Iğdır copy of Şemseddin-i Sivâsî's mawlidabstract
- Tez No: 585040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 539
Özet
16. yüzyılda yaşamış olan Şemseddin-i Sivâsî, devrin önde gelen âlim ve ediplerindendir. Kendisi, aynı zamanda Halvetî tarîkatının kollarından biri olan Şemsiyye tarîkatının da Anadolu'daki öncüsüdür ve hayatı boyunca 12 mensur 12 de manzum olmak üzere 24 eser kaleme almıştır. Onun çalışmamıza konu olan eseri ise“Mevlidi'n-Nebi”eseridir. Şemseddin-i Sivâsî Mevlidi'nin yazma nüshaları çeşitli kütüphanelerde bulunmaktadır. Ancak Iğdır ilinde yaşamış bir müstensihin istinsah ettiği Şemseddin-i Sivâsî Mevlid'i, çalışmamızın asıl konusudur. Ki bu Iğdır nüshası, bugüne kadar bilinmeyen bir nüshadır. Çalışmamızda mevlidler hakkında genel bilgiler verildikten sonra Şemseddin-i Sivâsî'nin hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın son bölümü ise Şemseddin-i Sivâsî Mevlid'i ile Iğdır Nüshası'nı karşılaştırdığımız bölümdür. Bu bölümde Şemseddin-i Sivâsî Mevlidi'nin Iğdır Nüshası, tespit edilen 10'u yazma eser nüsha, 5'i de matbu nüsha olmak üzere 15 nüsha ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Active during the 16th century, Şemseddin-i Sivâsî was both one of the foremost scholars and literary masters and authored a total of 24 works, including 12 works of prose and 12 works of poetry. The work of Şemseddin-i Sivâsî's that we have sought to address in this study is Mawlidi'n-Nebi, of which separate copies stored in various libraries have reached us today. However, the copy of this work written by a scribe living in the province of Igdır is the specific focus of our study. Interestingly, this copy had remained completely obscure until our study. After providing general information about mawlids, we give a recount of Şemseddin-i Sivâsî's life. In the final section of our study, we compare and contrast the 10 handwritten manuscripts and 5 machine-printed known copies of Şemseddin-i Sivâsî's Mawlid with the Igdır Copy.