19. yüzyıl İbrahim Refet Efendi Mevlidi, Kız Mevlidi, Muhammed Rüştü Efendi Mevlidi ve Şemseddin Sivasi Mevlidi çeviri metin ve mukayesesi
19th century İbrahim Refet Efendi Mevlidi, Girl Mevlidi, Muhammed Rüştü Efendi Mevlidi and Şemseddin Sivaşi Mevlidi translation text and legacy
- Tez No: 639415
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
İslamiyet'in ve insanlığın övünç kaynağı Hz. Muhammed hakkında birçok eser yazılmıştır. Bu eserler içeriğine göre peygamberimizin güzelliklerini, vasıflarını ve doğumunu gibi birçok konuyu ele almıştır. Mevlid gibi birçok türe kaynaklığı“siyer”ler yapmıştır. Peygamber efendimizi anlatan ilk siyer IX. ve X. yüzyılda yazılmıştır. Bu çalışmada da 19. yüzyılda yazılmış olan dört tane mevlid metni yer almaktadır. İbrahim Refet Efendi Mevlidi, Kız Mevlidi, Muhammed Rüştü Efendi Mevlidi ve Şemseddin Sivasi Mevlidi'ni kapsayan çalışma öncelikli olarak Osmanlıca orijinal metninden transkribe edilmiştir. Daha sonra mevlidler hakkında detaylı incelemeye gidilmiştir. Türklerin İslamiyet'e geçişi ile birlikte Türk Edebiyatında da mevlid yazma geleneği daha fazla yer almıştır. Kelime kökeni Arapça“doğmak”olan mevlid türünde yaklaşık olarak 200 tane eser yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The source of pride of Islam and humanity is Hazrat Mahdi (as). Many works have been written about Muhammad. According to the content of these works, the Prophet's beauty, attributes and birth, as well as many topics have been addressed. Many species, such as Mevlid“Siyar”s made the source. The first siyer IX to tell our master the Prophet. and X. it was written in the century. 19 in this study. there are four Mawlid texts written in the century. The work covering Ibrahim Refet Efendi Mevlidi, Kız Mevlidi, Mohammad Rüştü Efendi Mevlidi and Şemseddin Sivasi Mevlidi was transcribed primarily from the original Ottoman text. Later, a detailed examination of the mevlids was carried out. With the transition of Turks to Islam, the tradition of mevlid writing has become more involved in Turkish literature. Approximately 200 works were written in the Mawlid genre, the origin of the word being“born”in Arabic.