İngilizce öğretmenlerinin mesleki özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerilerinin incelenmesi
The investigation of the occupational self efficacy beliefs and the classroom management skills of english teachers
- Tez No: 585048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul ve liselerde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerilerinin hangi seviyede olduğunu belirlemek, İngilizce öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerilerini farklı değişkenlere göre incelemek ve İngilizce öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Araştırma esnasında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Öğretmenlerden veri toplamak amacıyla üç farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki öğretmenlerin cinsiyetini, mezun olduğu fakülte türünü, eğitim durumlarını, mesleki kıdemlerini ve çalıştığı kademeleri öğrenmeyi amaçlayan kişisel bilgi formudur. İkinci veri toplama aracı Güven (2005) tarafından geliştirilen İngilizce Öğretmenliği Özyeterlik Ölçeği ve üçüncü veri toplama aracı da Baloğlu (1998) ve Ağaoğlu (2004) tarafından geliştirilen Sınıf Yönetimi Becerisini Değerlendirme Ölçeğidir. Araştırmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılında Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerinde görev yapan 188 İngilizce öğretmeni katılmıştır. İki bağımsız değişken arasındaki farkı belirlemek amacıyla bağımsız değişkenli t testi, üç ve daha fazla olan bağımsız değişkenler arasındaki farkı belirlemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda İngilizce Öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerileri ile cinsiyetleri, mezun oldukları fakülte türü, kıdemleri ve çalıştıkları kademeler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. İngilizce öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişki incelendiği zaman ise orta derecede pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the self efficacy beliefs and the classroom management skills levels of English teachers who work at secondary and high school according to different variables by determining their levels and learn whether there is a significant difference between them or not. In this study relational screening model was used. Three different data collection tools were used in order to collect data. First one is personal information form which aims to learn their gender, the faculty type, the number of the year they worked and school grade they working. Second one is Self Efficacy Belief Scale for English Language Teaching developed by Guven (2005) and the third one is Classroom Management Skills Evaluation Scale developed by Baloglu (1998) and Agaoglu (2004). 188 English Teachers working in Beylikdüzü and Esenyurt district in 2017-2018 education term participated into this research. Independent samples t test and one way ANOVA were used. Correlation analysis was applied to determine the relation between to variables. As a conclusion of this study, significant difference hasn't been found between the self efficacy beliefs and the classroom management skills of English teachers and their gender, the faculty type they have graduated, the number of the year they have worked and school grade they have been working. When the relation between the efficacy beliefs and the classroom management skills of English teachers has been investigated, it has been found that there is a positively middle quality of significant relation between them.